reklama

Kaníková demagógia

Poslanec Kaník vo štvrtkovej relácii Tak takto na TA3 tvrdil niečo takéto: Panasonic zo Slovenska odchádza pre zlé zamestnávateľské prostredie. Keby tu nebolo zlé zamestnávateľské prostredie, tak by reorganizoval výrobu a ostal by.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Tak sa poďme pozrieť na odchod Panasonicu zo Slovenska a podnikateľské prostredie bližšie.

Panasonic oficiálne oznámil, že predaj DVD prehrávačov poklesol natoľko, že už je nerentabilné prevádzkovať slovensku pobočku. Stávajúcu výrobu presunie do Čiech, kde má Panasonic ďalšiu prevádzku. Samozrejme, tomuto vysvetleniu nemusím veriť, tak ako tomu neverí ani pán Kaník. Lenže narozdiel od neho, nebudem šíriť konšpiračné teórie hodné "rádia" Slobodný vysielač. Skúsim si zistiť niečo bližšie.

V marci 2012 zamestnával Panasonic po celom svete 330 000 zamestnancov v 580 prevádzkach po celom svete. Od tohto roku počet zamestnancov spoločnosti, aj počet pobočiek klesá, nakoľko klesá záujem trhu o produkty spoločnosti v segmente spotrebnej elektroniky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Panasonic v českej pobočke pred pár rokmi zamestnával cez 3000 zamestnancov, dnes tam pracuje cca. 1500 zamestnancov, takže ani tam akosi nerastú, hoci tam podľa poslanca Kaníka majú zjavne podnikatelia doslova podnikateľský raj.

Proste si japonský manažment spočítal, že prevádzkovať dve továrne tak blízko seba a jednu z toho stratovú sa zjavne nevyplatí, takže ostáva jediné - reštrukturalizovať. Presne po tom volá aj pán Kaník. Tak skúsme trochu pouvažovať nad tým, prečo sa rozhodli presťahovať slovenskú výrobu do Čiech a nie naopak. Čo je jednoduchšie? Presťahovať menšiu výrobu k väčšej, alebo naopak? Čo je lepšie? Presťahovať výrobu zo Slovenska do voľných priestorov spoločnosti v Čechách, alebo postaviť novú halu na Slovensku a presťahovať výrobu z Čiech na Slovensko? Čo je lacnejšie? Prepustiť 600 zamestnancov slovenskej pobočky a naberať pár sto ľudí v Čechách, alebo prepustiť 1500 zamestnancov českej pobočky a na Slovensku hľadať viac ako tisícku nových zamestnancov?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hoci je to kruté k slovenským zamestnancom, odpovede na tieto otázky sú jasné snáď každému človeku.

Ale OK, pán poslanec je múdry a vzdelaný človek, ktorý má určite dostatok informácií, takže sa pozrime na to, ako sme na tom s tým podnikateľským prostredím v porovnaní s Českom.

Pokiaľ si dobre pamätám, tak pán Kaník, rovnako ako mnohí ďalší považujú za hlavný nedostatok nášho podnikateľského prostredia prekážky v podobe odstupného a výpovednej lehoty, tak si to poďme porovnať:

trvanie pracovného pomeruSKCZ
1-12 mesiacovjednomesačná výpovedná lehotadvojmesačná výpovedná lehota + 1 mesačné odstupné
1-2 rokydvojmesačná výpovedná lehotadvojmesačná výpovedná lehota + 2 mesačné odstupné
2-3 rokydvojmesačná výpovedná lehota + 1 mesačné odstupnédvojmesačná výpovedná lehota + 3 mesačné odstupné
3-5rokydvojmesačná výpovedná lehota + 1 mesačné odstupnédvojmesačná výpovedná lehota + 3 mesačné odstupné
viac ako 5 rokovTrojmesačná výpovedná lehota + 2 mesačné odstupnédvojmesačná výpovedná lehota + 3 mesačné odstupné
viac ako 10 rokovTrojmesačná výpovedná lehota + 3 mesačné odstupnédvojmesačná výpovedná lehota + 3 mesačné odstupné
viac ako 20 rokovTrojmesačná výpovedná lehota + 4 mesačné odstupnédvojmesačná výpovedná lehota + 3 mesačné odstupné

Ako vidno z tabuľky prepúšťanie je na Slovensku lacnejšie ako v Čechách pokiaľ zamestnanci odpracovali u zamestnávateľa menej ako päť rokov. Pri odpracovaní 5 až 10 rokov je prepúšťanie rovnako drahé v Čechách aj na Slovensku. Na Slovensku je prepúšťanie drahšie o jeden mesiac, ak zamestnanec odrobil viac ako 10 rokov a o dva mesiace, ak zamestnanec odrobil viac ako 20 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z logiky veci vyplýva, že pri prepúšťaní je takých zamestnancov, čo odrobili viac ako 10 a 20 rokov skutočne minimum, takže z tohto hľadiska je slovenský zákonný stav pri prepúšťaní celkovo lacnejší...

Takže o akom zlom prostredí na podnikanie to pán poslanec hovoril? Asi mal na mysli niečo iné.

Obrázok blogu
(zdroj: foto: JÁN KROŠLÁK)

OK, tak sa pozrime na mzdy.

V Čechách je minimálna mzda 306,91 eur (kurz NBS 25. 10. 2014) na Slovensku 352 eur. Ahaho, možno som natrafil na dôvod...

Lenže, porovnanie priemerných miezd má tak trochu opačnú tendenciu. SK - 887 eur, CZ - 907 eur. A pokiaľ ide o čistý medián, tak je to takto: SK - 577 eur a CZ - 705. Ako vidno z týchto čísel, tak aj napriek nižšej min. mzde, ktorá je nižšia kvôli pádom kurzu českej koruny za posledné roky, majú Česi nielen vyššiu priemernú mzdu, ale hlavne je podstatne vyšší čistý medián, takže je možné skonštatovať, že naši bratia spoza rieky Moravy zarábajú od dosť viac, ako my na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A nedajbože, by si poslanec Kaník dal tu námahu zistiť, aký je priemerný plat v českom Panasonicu a aký je v slovenskom Panasonicu, tak by asi oči vyvaľoval. Takže ani v tomto nebude pes zakopaný.

Ešte stále verím pánovi poslancovi a pátram po tom, v čom je slovenské podnikateľské prostredie na tom tak zle, že Panasonic musel ujsť do Čiech. Skúsme odvodovo-daňové zaťaženie, vtom môže tkvieť dôvod toho, že Česi majú vyššie platy a pritom zamestnávateľ nemusí na platy v Čechách vynakladať viac prostriedkov ako na Slovensku.

TOMTO článku je graf, ktorý hovorí, že odvodovo-daňové zaťaženie je v Čechách nižšie! O pár desatín percenta... TU nájdete ďalší graf pojednávajúci o daňovom zaťažení obyvateľov aj v porovnaní s Českom.

Aha, tak ani v tomto to nebude, pretože tých pár desatín neurobí 128 eurový rozdiel v čistom mediáne. Predsa len tí českí zamestnávatelia musia vynakladať na platy viac finančných prostriedkov...

Poďme ďalej. Rozdiel môže byť v produktivite práce! Podľa posledných správ má Slovensko najvyššiu produktivitu práce v krajinách V4 a najvyšší rast produktivity práce, snáď v celej Európe. Pritom sa produktivita práce počíta na všetkých obyvateľov, ak by sa z výpočtu produktivity práce vylúčila veľká skupina nezamestnaných, tak Slovensko má vzhľadom na najvyšší podiel nezamestnaných doslova rekordnú produktivitu práce.

Hmmm, takže ani v tomto ohľade asi nebude naše podnikateľské prostredie oproti Čechám také zlé.

Tak dobre, skúsme to cez firemné daňové zaťaženie! To je najvyššie v celej V4! U nás je to momentálne 22%, v Čechách 19%. Áno, asi sme natrafili na dôvod odchodu Panasonicu zo Slovenska. Alebo, že by to bolo predsa len inak?

Ako som už vyššie písal, v Čechách majú zamestnávatelia vyššie náklady na mzdy, ktoré im okrešú zisk natoľko, že aj napriek nižšej dani im ostane z rovnakej sumy nižší čistý zisk, ako pri vyššej dani na Slovensku. Takže asi ani tadiaľto cesta nevedie.

V podstate sme sa postupne „prekusali“ cez tie najhlavnejšie dôvody, ktoré zvykne uvádzať ako naše nevýhody v rámci podnikateľského prostredia. Takže skutočne netuším, o čom to pán poslanec rozprával, keď bohorovne tvrdil, že Panasonic zo Slovenska zutekal do Čiech pre zlé podnikateľské prostredie.

Možno mal na mysli korupciu, rodinkárstvo a podobné kamardšafty, ktoré na Slovensku prekvitajú vo veľkom, okrem iných aj vďaka jemu samotnému a jeho straníckym kolegom (že pozdravujem jeho bývalého kolegu Mikloša aj s budovou daňového úradu v Košiciach, zlodejov platiny, atď). Aj keď tak sledujem správy z ČR neviem či táto oblasť verejného života je horšia tu u nás, alebo v Čechách.

Nie, nebudem brať právo p. Kaníkovi myslieť si, že na Slovensku máme zlé podnikateľské prostredie. V mnohom s ním dokonca súhlasím. V tomto prípade ale značne prestrelil. Panasonic zo Slovenska odišiel pre celkom iné dôvody, ako sa pán poslanec pokúša verejnosti vsugerovať. Pri takýchto témach by mal viac myslieť na rešpekt k tým viac ako 600 prepúšťaným, ako na lacné naháňanie politických bodov.

Jeden zaujímavý odkaz

Ján Košč

Ján Košč

Bloger 
  • Počet článkov:  107
  •  | 
  • Páči sa:  52x

Ekonomicky analytik KOZ SR, spoluzakladateľ občianskeho združenia Pracujúca chudoba a zakladateľ Asociácie sociálno-ekonomických analytikov. V tomto blogu prezentujem svoje osobné názory, ktoré nemusia byť totožné s oficiálnymi stanoviskami KOZ SR, OZ Pracujúca chudoba a ani Asociácie sociálno-ekonomických analytikov. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu