reklama

Svinstvá, klamstvá a zavádzanie (práca a platy - máj 2015)

Prešiel mesiac a znova sa veľmi slušne urodilo v pracovnej i pracovno-právnej oblasti, tak si to poďme pomaly prejsť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Zamestnanecké prostredie na Slovensku

Po tom, ako sa roky na Slovensku sleduje, komentuje a „vylepšuje“ výlučne podnikateľské prostredie, prišlo KONEČNE aj na správu hodnotiacu zamestnanecké prostredie. Konfederácia odborových zväzov spracovala nielen obsiahlu, ale aj relatívne komplexnú správu o stave zamestnaneckého prostredia na Slovensku.

Odporúčam ju na prečítanie TU.

Samozrejme, že túto správu by bolo možné rozšíriť aj o ďalšie, ešte komplexnejšie a do hĺbky prepracované informácie, v každom prípade ale tento dokument prináša slušný pohľad na stav zamestnaneckého prostredia a KOZ v závere tohto dokumentu sľubuje jeho každoročnú aktualizáciu a aj spomínané prehĺbenie informačnej hodnoty správy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viac o správe napíšem v niektorom z nasledujúcich blogov.

V súvislosti s touto správou ma okrem jej obsahu zaujala aj reakcia našich médií, alebo skôr ignorovanie tejto správy. Z tlačovky, na ktorej KOZ predstavila dokument sa do médií dostalo len niekoľko doslova nepodstatných čriepkov a informácia o výške KOZ navrhovanej minimálnej mzdy, ktorú na tlačovke spomínali len okrajovo. Doslova ma fascinuje, ako média selektívne pristupujú k informáciám. Keď sa zverejnia indexy a rebríčky podnikateľského prostredia, tak majú média doslova žne vo forme reportáži, diskusií, komentárov, atď, pokojne aj niekoľko týždňov po ich zverejnení...

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
(zdroj: idealisté.cz)

Šičky zo Svidníka nie sú spokojné s výsledkami kontroly Inšpektorátu práce a chystajú štrajk

Po návšteve Inšpektorátu práce vo svidníckej odevnej firme nedošlo k vyriešenie situácie šičiek, ale skôr sa ich situácia ešte viac skomplikovala. Inšpektori prikázali časť šičiek zamestnávateľovi presunúť do vyššej kategórie náročnosti práce, čo pre tieto šičky znamená automaticky vyšší plat. Pre časť zamestnankýň talianskeho zamestnávateľa ide o nadmieru dobrú správu, na druhej strane to ale vyvolalo medzi šičkami zlú krv, nakoľko nie je jasné podľa akých kritérií Inšpektorát rozdelil šičky vykonávajúcu tú istú prácu do rôznych kategórií náročnosti práce.

Ostáva otázkou, či takéto rozdelenie šičiek nie je zámerné, aby sa pomocou vzájomných treníc nezhôd oslabil ich spoločný postup...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nevyplatenie časti miezd šičkám Inšpektorát nevyriešil vôbec a tak momentálne šičky zbierajú medzi sebou podpisy, aby mohli v súlade so zákonom vyhlásiť štrajk.

Ďalším problémom, na ktorý sa šičky vo Svidníku sťažujú je nerešpektovanie zákona zamestnávateľom pri návšteve zamestnankýň u lekára a pri sprevádzaní rodinných príslušníkov. Aj napriek tomu, že donesú príslušný doklad, tak im zamestnávateľ neposkytne náhradu mzdy, ale jednoducho dá dovolenku, čo je nielen v rozpore so zákonom, ale hlavne s morálkou.

Obrázok blogu
(zdroj: idealisté.cz)

Inšpektorát v U. S. Steele

K najväčšiemu súkromnému zamestnávateľovi na Slovensku tiež zavítali inšpektori z Inšpektorátu práce, aby vyšetrili podozrenia z nedodržiavania zákona ohľadom nadčasovej práce. Ako dopadne táto kontrola je asi predčasné hovoriť, v každom prípade ide o dosť zaujímavú informáciu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Viac čítajte TU. (ak máte Piáno)

Odporúčam tiež prečítať si nasledujúci starší článok ohľadom Inšpektorátu práce a nedodržiavania zákonov zamestnávateľmi - TU.

Obrázok blogu
(zdroj: idealisté.cz)

Automobilky vraj neplatia dosť

Finstat spracoval zaujímavú správu, v ktorej skonštatoval, že slovenské automobilky nedostatočne ohodnocujú prácu svojich zamestnancov. Podľa nich je najhoršia situácia v žilinskej KII. Túto správu nebudem komentovať, no odporúčam preštudovať nasledujúce grafy a odkazy:

Obrázok blogu
(zdroj: i.sme.sk)
Obrázok blogu
(zdroj: u.smedata.sk)
Obrázok blogu
(zdroj: u.smedata.sk)

Čítajte viac:
http://ekonomika.sme.sk/c/7801538/automobilky-neplatia-dost.html
http://jankosc.blog.sme.sk/c/377135/zvysme-mzdy.html 

Váhostav

Tejto firme a situácií živnostníkov sa v poslednej dobe venuje zvýšená pozornosť a vyzerá to tak, že ešte dlho bude. Na jednej strane je to dobre, pretože takéto svinstvo si žiada riešenie, no na druhej strane musím skonštatovať, že nejde o nový problém. Tento stav tu pretrváva doslova desaťročia a týka sa nielen množstva živnostníkov, ale aj množstva zamestnancov, či firiem. Za niečo vyše 25 rokov neboli vyplatené faktúry a mzdy obrovskému množstvu ľudí a až dodnes sa tým nikto vážnejšie nezaoberal.

Ono síce už pred pár rokmi bol prijatý zákon, ktorý mal trestať nevyplácanie miezd, ale ten je tak bezzubý, že je v podstate nevykonateľný a asi ani nikomu z tých, čo čakajú na svoje poctivo zarobené peniaze reálne nepomohol.

Rovnako pochybujem, že v minulých dňoch prijatá novela zákona o konkurze a vyrovnaní pomôže vyriešiť tento dlhé roky pretrvávajúci problém. Druhotná platobná neschopnosť, ktorú si pamätáme z deväťdesiatych rokov minulého storočia sa vraj znova na Slovensku vracia a nikto z politikov, či z ľava, alebo z prava s tým reálne, okrem naháňania politických bodov, nič nerobí. 

Obrázok blogu
(zdroj: idealisté.cz)

Kampaň Idealisté.cz

So zaujímavou kampaňou k prvému máju prišli českí idealisti – www.idealiste.cz. Keďže ide o problémy, ktoré trápia aj zamestnancov na Slovensku, tak má zmysel ich tu spomenúť. Ich fotografie sú súčasťou tohto článku a všetky si môžete pozrieť aj na tomto linku.

Obrázok blogu
(zdroj: idealisté.cz)

Minimálna mzda pred chudobou chrániť nemusí

OECD zverejnila štúdiu v ktorej hodnotí, koľko musí napr. odpracovať týždenne osamelý rodič s dvoma deťmi, pracujúci za minimálnu mzdu, aby neprepadol do chudoby. Ako vidno, Slovensko je na tom relatívne dobre, aj vďaka slušnému nárastu minimálnej mzdy za posledné roky, no k tomu, aby sme sa vyrovnali premiantom tohto rebríčka nám ešte veľmi veľa chýba.

Obrázok blogu
(zdroj: OECD)

Ak ale pracuje zamestnanec na Slovensku za minimálnu mzdu a okrem dvoch detí vyživuje aj nezamestnanú manželku, tak musí týždenne odpracovať 70 hodín aby sa vymanil z chudoby, čo je viac-menej nereálne.

Modré bodky sú počet hodín pre zamestnanca s minimálkou, ktorý má nezamestnanú manželku/a a dve deti
Modré bodky sú počet hodín pre zamestnanca s minimálkou, ktorý má nezamestnanú manželku/a a dve deti (zdroj: OECD)

V každom prípade je zaujímavé porovnať náš výsledok napríklad s výsledkom Nového Zélandu, nakoľko naša a ich produktivita práce sú na rovnakej úrovni. Ako je možné, že Nový Zéland ešte ekonomicky neskrachoval, keď tam majú z hľadiska pomeru minimálky k priemernej mzde najvyššiu minimálnu mzdu na svete? Veď predsa u nás šírené teórie o tom, ako vysoká minimálna mzda poškodzuje ekonomiku niečo takéto nieže predpokladajú, ale doslova zaručujú! A ako je možné, že v Austrálii a Írsku stačí takýmto ľuďom odpracovať menej ako 10 respektíve menej ako 20 hodín týždenne?

Minimálnej mzde a jej vplyvu na ekonomiku sa tiež budem čoskoro hlbšie venovať v niektorom ďalšom blogu. 

Viac o minimálnej mzde a hranici chudoby na SK čítajte TU.

Obrázok blogu
(zdroj: idealiste.cz)

Treba, či netreba na podnikateľov tlačiť?

Čo o sociálnom dialógu hovoria ústavní činitelia:

Dôstojné pracovné podmienky pre každého jedného zamestnanca, to je dôvod, pre ktorý má význam sociálny dialóg medzi odbormi a zamestnávateľmi.“ (Andrej Kiska, prezident SR)

Nie vždy sú spokojní všetci, ale vždy je dôležité pripomínať si o čo ide. Ide o hľadanie harmónie medzi povinnosťami v práci a súkromným životom. Medzi výkonmi v profesii a starostlivosťou o rodinu. Medzi možnosťami zamestnávateľa a predstavami zamestnancov" povedal prezident a doplnil, že hlavný cieľ, ktorý by mal dialóg zamestnávateľov a odborov sledovať, je "dosiahnuť kvalitu života ľudí na Slovensku, ktorí v zamestnaní trávia podstatnú časť svojho života" (Andrej Kiska, prezident SR)

"Sú tu fakty, ktoré sú ťažko vyvrátiteľné. Slovensko má najvyššiu mieru produktivity práce, ale náklady, pokiaľ ide o mzdy, patria medzi najnižšie v tomto regióne.“ (Robert Fico, predseda vlády SR)

Musíme tlačiť tých našich podnikateľov, aby primerane zvyšovali mzdy, pretože mzdová úroveň na Slovensku nie je dlhodobo udržateľná,“ (Robert Fico, predseda vlády SR)

Obrázok blogu
(zdroj: idealisté.cz)

Nech už si o premiérovi tejto krajiny myslím čokoľvek, a verte, že v mnohom to nie sú veľmi príjemné veci, tak minimálne v tomto s ním bezo zvyšku súhlasím. Vyššie ste si mohli prečítať o tom, ako automobilky na Slovensku podhodnocujú prácu svojich zamestnancov a to je len jeden sektor našej ekonomiky, kde sa tak deje.

O tom, čo hovorili prezident a premiér si viac prečítajte TU a TU.

Pri výške platov sa zvykne argumentovať tým, že platy určuje trh práce a u nás sú nízke mzdy spôsobené vysokou nezamestnanosťou – čo je sčasti pravda, lenže nie celá... Slovenský trh práce už roky sám tlačí na zvyšovanie miezd prostredníctvom toho, že zamestnávatelia majú čím ďalej - tým väčší problém zohnať kvalifikovanú pracovnú silu. Tento problém nie je spôsobený výlučne nekvalitným školstvom, ako sa nás zamestnávatelia, analytici a politici snažia presvedčiť. Problém nedostatku kvalifikovaných zamestnancov tkvie tiež aj v tom, že kvalifikovanú pracovnú silu nízke platy vyháňajú za hranice. V zahraničí pracuje množstvo slovenských občanov, ktorý by sa radi vrátili domov, ak by ich tu niekto bol ochotný zaplatiť. Žiaľ, aj napriek tomu, že zamestnávatelia radi prisahajú na neviditeľnú ruku trhu, tak v tomto prípade ju doslova ignorujú.

Myslíte si, že duálne vzdelávanie pomôže vyriešiť nedostatok kvalifikovaných zamestnancov? Osobne o tom veľmi pochybujem, pretože mladí študenti po absolvovaní školy radšej skončia v zahraničí, ako by nastúpili do zamestnania na Slovensku za mizernú mzdu, ktorá nezaručuje svojmu príjemcovi ani len slušný život, nie to ešte nejakú slušnejšiu budúcnosť...

Samozrejme, že reči o tom, ako je potrebné tlačiť na zamestnávateľov, aby zvyšovali mzdy nemohli ostať bez odozvy: Prečítajte si tento článok.

Komu slúži takáto demagógia?

Najvyššiu energetickú náročnosť majú hutnícke fabriky, pričom práve zamestnanci hutníckeho priemyslu patria medzi najlepšie platených zamestnancov na Slovensku. Ak by aj bolo pravdou tvrdenie, že ceny energií nedovoľujú dvíhať platy v hutníctve, tak toto tvrdenie absolútne neplatí na iné druhy priemyslu a zamestnávateľov, ktorí majú podstatne nižšie energetické nároky.

Nezdá sa aj vám, že niekto tu klame a namiesto toho, aby pes vrtel chvostom sa tu ktosi pokúša vrtieť tým psom?

A už len tak naokraj: podľa Rebríčka konkurencieschopnosti z dielne Svetového ekonomického fóra, na ktorý zamestnávatelia, analytici a politici zvyknú doslova "prisahať", má Slovensko v segmente schopnosti si udržať talenty a v segmente schopnosti prilákať zahraničné talenty jeden z najhorších výsledkov na svete... - myslím, že toto viac netreba komentovať.

Obrázok blogu
(zdroj: idealisté.cz)

Skvelý zamestnávateľ

Odporúčam prečítať si o zamestnávateľovi, ktorý zdvihol mzdy svojim zamestnancom a sebe mzdu podstatne osekal po tom, ako si prečítal štúdiu o ľudskom šťastí. Ešte tak naučiť čítať aj poniektorých našich zamestnávateľov...

Obrázok blogu
(zdroj: idealisté.cz)

Športový súd

Hm, hm, hm...

Nechcem nijako spochybňovať potrebu športového špecializovaného súdu, lenže som presvedčený, že omnoho prínosnejší pre celú našu spoločnosť by bol pracovný súd, ktorý by promptne riešil pracovno-právne spory, tak ako tomu je v mnohých západných krajinách. Dnes je na Slovensku v prípade pracovného sporu potrebné čakať v tom lepšom prípade len rok-dva, pričom pracovno-právne spory nebývajú nejako zvlášť komplikované. Špecializovaný pracovný súd by v tomto prípade vyniesol rozsudok veľmi rýchlo, čo by nielen prinieslo úľavu účastníkom sporu, ale hlavne ušetrilo aj finančné prostriedky obom stranám sporu.

Rýchlo rozhodujúci pracovný súd by mal aj pozitívny vplyv na čistotu v pracovných vzťahoch a okrem zamestnancov by jednoznačne pomohol aj poctivým a slušným zamestnávateľom.

Ako som napísal na začiatku tejto state, pri všetkej úcte k športovcom, som presvedčený, že zamestnancov a zamestnávateľov je v tejto republike o dosť viac ako športovcov a športových zväzov a tak by si ten špecializovaný súd aj viac zaslúžili...

Ale na Slovensku sme už zvyknutí, že "hry" podporujú naši politici radšej, ako "chlieb" a aj občanov zväčša viac zaujímajú osudy športovcov, ako osudy nejakých nepodstatných obyčajných ľudí. Veď ako inak si vysvetliť napr. aj "vyriešenie" dôchodkových problémov olympionikov a pred pár dňami prijatý zákon o minimálnom dôchodku, ktorý okrem iného diskriminuje tých ľudí, ktorí odpracovali menej ako 30 rokov. Ak niekto odpracuje 29 rokov, alebo len 20, je to občan horšej kategórie? Ako môže tento štát obrať takýchto ľudí o tú almužnu, ktorou minimálny dôchodok je, pri takej obrovskej nezamestnanosti na Slovensku, ktorá ľuďom po päťdesiatke v podstate znemožňuje zohnať zamestnanie? 

Obrázok blogu
(zdroj: idealisté.cz)
Ján Košč

Ján Košč

Bloger 
  • Počet článkov:  107
  •  | 
  • Páči sa:  52x

Ekonomicky analytik KOZ SR, spoluzakladateľ občianskeho združenia Pracujúca chudoba a zakladateľ Asociácie sociálno-ekonomických analytikov. V tomto blogu prezentujem svoje osobné názory, ktoré nemusia byť totožné s oficiálnymi stanoviskami KOZ SR, OZ Pracujúca chudoba a ani Asociácie sociálno-ekonomických analytikov. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu