reklama

Kanikovčina: sociálna segregácia a už len krôčik k fašizmu?

Teraz pred voľbami je možné počuť rôzne populistické návrhy, ktoré hraničia so zdravým rozumom, ale že sa od poslanca národnej rady a člena neextremistickej strany dočkáme doslova fašizoidného návrhu, to som samozrejme nečakal...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (34)

Asi ste tiež zaregistrovali návrh pána Kanika:

"ľuďom, ktorí majú ukončené len základné vzdelanie alebo nedokončili ani základnú školu, treba zrušiť kategóriu minimálnej mzdy".

Obrázok blogu

Tento návrh má niekoľko rozmerov šialenstva

1. takéto opatrenie by bolo v rozpore so zdravým rozumom, morálkou a etikou,
2. s pravdepodobnosťou rovnajúcou sa istote by to bolo v rozpore s listinou ľudských práv, našou Ústavou i zákonmi, ale i medzinárodnými zmluvami, ktorými sme zaviazaní,
3. tento návrh, ktorý sa tvári, že má riešiť nevzdelaných, by reálne "riešil" nízke odmeňovanie ľudí s výučnými listami a maturitami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
(zdroj: scontent-lhr3-1.xx.fbcdn.net)

Základnou filozofiou minimálnej mzdy je určenie hranice, pod ktorú nesmú byť odmeňovaní za svoju prácu ľudia bez kvalifikácie a praxe, tak, aby neupadali do chudoby aj napriek tomu, že pracujú na plný úväzok.

Tým, že by sme z tohto vyňali ľudí, ktorí majú len základné vzdelanie, by sme reálne nedocielili to, čo sľubuje Kaník - zamestnanie nízkovzdelaných vrstiev obyvateľstva. Dosiahli by sme niečo iné. Zamestnanci s výučným listom a s maturitou by sa dostali pod veľký tlak na znižovanie miezd, ktoré sú na Slovensku už aj tak mizerné.

Len tak mimochodom. Na Slovensku je len cca. 5 % obyvateľov len so základným vzdelaním. V Nemecku je takých obyvateľov až 15 %. A teraz sa pozrite na to, aká je v Nemecku minimálka, aká je tam priemerná mzda a hlavne, aký je tam podiel miezd na vyprodukovanom HDP. A len tak mimochodom, je tam aj podstatne nižšia nezamestnanosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Niečo o minimálnej mzde a aj o jej zavedení v Nemecku

Obrázok blogu
(zdroj: scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net)

Alebo si porovnajme Slovensko so Slovinskom

Na Slovensku máme cca. polovičnú minimálnu mzdu, cca. polovičnú priemernú mzdu. Na slovensku máme vyššiu produktivitu práce a o niečo málo menšiu HDP na hlavu. A hlavne podstatne nižší podiel platov na HDP.

Ak aj tieto údaje prepočítame cez paritu kúpnej sily, tak síce dostaneme menšie rozdiely, ale i napriek tomu stále významné a v neprospech zamestnaných ľudí na Slovensku.

A prečo máme aj napriek vyššej produktivite práce nižšiu HDP na hlavu ako Slovinci? Je to preto, že na Slovensku sú neprimerane nízke mzdy. Nízke mzdy nedokážu produkovať ďalšie pracovné miesta v službách a terciálnej sfére ekonomiky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Rast minimálnej mzdy v Slovinsku - rekordný rast v roku 2010 nepoškodil tamojšiu ekonomiku
Rast minimálnej mzdy v Slovinsku - rekordný rast v roku 2010 nepoškodil tamojšiu ekonomiku 
Hodinová minimálka v parite kúpnej sily
Hodinová minimálka v parite kúpnej sily (zdroj: agenda.weforum.org)
Ján Košč

Ján Košč

Bloger 
  • Počet článkov:  107
  •  | 
  • Páči sa:  52x

Ekonomicky analytik KOZ SR, spoluzakladateľ občianskeho združenia Pracujúca chudoba a zakladateľ Asociácie sociálno-ekonomických analytikov. V tomto blogu prezentujem svoje osobné názory, ktoré nemusia byť totožné s oficiálnymi stanoviskami KOZ SR, OZ Pracujúca chudoba a ani Asociácie sociálno-ekonomických analytikov. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu