reklama

Zmiznutie Martina Filka a objavenie sa pokrytectva

Neviem, či je fakt, že Martin Filko bol dobrým kamarátom dobrého kamaráta jedného môjho kolegu z istého hudobného serveru, dostatočnou kvalifikáciou na napísanie tohto blogu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (46)

Nemôžem ako iní povedať, že som s Filkom bol na káve, že som si s ním telefonoval, ani, že som sa s ním plánoval stretnúť. Dokonca nie som ani komentátor, alebo nejaká verejne známa osobnosť. Toto všetko ale absolútne nič neznamená, pretože nejde o to, či sme ho poznali, alebo o ňom vôbec počuli. Aj napriek týmto nedostatkom, som si kariéru Martina Filka dlhodobo všímal, hlavne v súvislosti s výsledkami jeho práce a výsledkami ním vedeného Inštitútu finančnej politiky a preto mi nedá sa vyjadriť k istým nezrovnalostiam, ktoré som si povšimol.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podporte

Ak sa vám páčia moje blogy, podporte ich v ankete Bloger roka.

Ak sa vám pozdáva tento konkrétny blog, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, aj na vybrali.sme.sk.

sme.sk / Most k lepšej ľavici
denníkN / Martin Filko ukázal, že aj štátny úradník môže veľa zmeniť
denníkN / Za Martinom Filkom

Počas veľkonočných sviatkov sa stala tragédia, od ktorej je ekonóm a riaditeľ IFP nezvestný a na základe tejto udalosti sa rozpútal v médiách, na jednu stranu pochopiteľný, no na druhú stranu aj tak trochu pokrytecký ošiaľ.

K zmiznutiu Martina Filka sa vyjadruje veľké množstvo osobností, novinárov a politikov. Nešetria slovami chvály, no mnohých z nich to usvedčuje zo zavádzania verejnosti.

Martin Filko
Martin Filko (zdroj: sme.sk)

Najlepší z možných svetov

Projekt Najlepší z možných svetov je považovaný za jeden z najdôležitejších, na ktorom Martin Filko pracoval.

Stiahnite si celý dokument

Cena liekov

Jedným z projektov, za ktorým osobne stál Martin Filko, bol nový spôsob cenotvorby nákupu liekov, prostredníctvom analýzy cien v zahraničí. Keď tento Filkov projekt počas ministrovania Jána Počiatka na ministerstve financií (ministrom od 4. júla 2006 do 8. júla 2010) predstavila a zrealizovala prvá Ficová vláda, dočkal sa jeho projekt ostrej kritiky z radov vtedajšej opozície, "pravicových" novinárov i analytikov (INESS a INEKO nevynímajúc). Na novom spôsobe určovania cien za lieky nenechali ani nitku suchú a označovali ho rôznymi prívlastkami, ktoré neboli vôbec pozitívne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Zľava: Filko, Fico, Kažimír
Zľava: Filko, Fico, Kažimír (zdroj: Pravda)

Teraz skoro tí istí, dnes smútiaci za Filkom, tento jeho projekt chvália. O čom to svedčí? O neuveriteľnom pokrytectve a o absolútne chýbajúcej verejnej diskusii - na akúkoľvek tému.

Odvody, dane, náklady práce a minimálna mzda

V tejto oblasti od pravicových politikov, zamestnávateľov, "pravicových" novinárov i analytikov (INESS a INEKO nevynímajúc), zvykneme počúvať, že odvody na Slovensku sú obludné, dane neskutočné, že zamestnávatelia majú privysoké mzdové náklady a minimálku je potrebné znížiť, ak nie rovno zrušiť. Toto tvrdia tí istí, čo dnes tak veľmi chvália Martina Filka za jeho prácu, výskumy a výstupy. Aj v tomto prípade ide o obrovské pokrytectvo, nakoľko, ak by si prečítali dokumenty IFP, tak by museli svoje reči, jemne povedané, "poriadne krotiť".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Lepšie zamestnávať priemerného zamestnanca, než ním byť

"Daňové zaťaženie (dane + odvody, pozn. autor) práce zamestnancov na Slovensku sa tak v porovnaní s rokom 2013 nezmenilo. Je vyššie ako v priemere krajín OECD, ale nižšie než v okolitých krajinách s výnimkou Poľska. Napriek odvodovému zaťaženiu sú náklady práce na priemerného slovenského zamestnanca jedny z najnižších, nielen v rámci OECD, ale aj medzi krajinami V4."

"Čistá mzda slovenského zamestnanca s priemerným príjmom je v rámci OECD jednou znajnižších. Porovnaním prepočtu priemerných hrubých miezd na priemerné hrubé mzdy v parite kúpnej sily v USD a zaťaženia miezd (suma daní a odvodov zamestnanca na priemernej mzde) môžeme zistiť kúpyschopnosť zamestnancov. Najviac si za svoju priemernú mzdu vie v konečnom dôsledku dovoliť zamestnanec vo Švajčiarku a Nórsku. Zaťaženie mzdy na Slovensku je síce desiate najnižšie, no pri pohľade na jej kúpyschopnosť sa zaraďuje až na chvost krajín OECD"

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Porovnanie nákladov práce na úrovni priemernej mzdy, ktoré pravidelne realizuje OECD však poodhaľuje, že náklady práce na úrovni priemernej mzdy nie sú akútnym problémom slovenského trhu práce. Napriek tomu, že slovenskí zamestnávatelia znášajú veľkú časť nákladov práce vo forme vysokých odvodov (asi 24%), ich celkové náklady práce v absolútnej výške prepočítané v parite kúpnej sily sú tretie najnižšie v OECD a zároveň najnižšie aj spomedzi okolitých krajín V4. Uvedená skutočnosť podporuje návrh neznižovať zaťaženie práce plošne, ale len cielene pre nízkopríjmových zamestnancov, kde je náš problém vypuklejší."

Nizke dane na Slovensku vidí aj OECD

"Aktuálne údaje OECD ukazujú, že daňové zaťaženie na Slovensku v roku 2014 medziročne vzrástlo o 0,6 p. b. a dosiahlo hodnotu 31 % HDP. K nárastu z 30,4% HDP prispeli najmä pozitívnejšie výsledky výberu dane z pridanej hodnoty, lepší trh práce v odvodoch a dani z príjmu a tiež vyšší výnos podnikovej dane. Medzi krajinami OECD patríme k desiatke krajín s najnižším daňovým zaťažením, z európskych členov OECD nižšie dane vyberá len Írsko."

Malý vplyv zvyšovania minimálnej mzdy na nezamestnanosť 

"Približne 7 percent zamestnancov na Slovensku zarába hrubú mzdu v intervale ± 5 percent okolo oficiálnej minimálnej mzdy. Výrazne vyšší podiel zamestnancov v pásme minimálnej mzdy možno nájsť v ubytovacích a stravovacích službách, ako aj vo veľkoobchode a maloobchode. Prešovský kraj tiež dosahuje oproti priemeru výrazne vyšší podiel takýchto zamestnancov. Na základe analýzy mikrodát z ostatného desaťročia sme odhadli, že medziročný nárast minimálnej mzdy o 5 percent by zvýšil riziko straty práce pre zamestnancov blízko minimálnej mzdy o 1 p.b. oproti zamestnancom nad úrovňou minimálnej mzdy. Tento efekt zohľadňuje aj fakt, že zamestnanci blízko minimálnej mzdy sa môžu odlišovať charakteristikami od zvyšnej populácie. Minimálna mzda môže mať vyšší vplyv na mladých zamestnancov oproti starším, a v chudobnejších krajoch oproti Bratislave. Analýza sa zaoberá vplyvom zvyšovania minimálnej mzdy len zjednodušene, bez zahrnutia iných kanálov vplyvu na zamestnanosť a ekonomiku."

Spolupráca so SMEROM-SD je fuj

To, že mnohí novinári, analytici a politici idú skoro doslovne, v posledných týždňoch, ukrižovať politikov, ktorí sa rozhodli vstúpiť do koalície som SMEROM-SD je nepopierateľné. No tí istí politici, analytici a novinári nešetria slová chvály na Martina Filka, ktorý s politikmi SMERU-SD spolupracoval roky a dokonca sa s ním uvažovalo na post ministra zdravotníctva do práve vytvorenej vlády. Toto už im zrazu nevadí. O čom to má svedčiť, ak nie o obrovskom pokrytectve?

PS: pre anonymných hrdinov internetovej "diskusie": nie som priaznivec strany SMER-SD, nikdy som ich nevolil a pri súčasnej vláde som v pozore (ale napanikárim)...

Martin Filko
Martin Filko (zdroj: sme.sk)

Ja viem, že smrť Martina Filka je obrovskou tragédiou, nielen pre jeho rodinu a priateľov a uvedomujem si, že nie je práve najšťastnejšie takýmto spôsobom reagovať na jeho smrť. Martinovi a jeho blízkym sa týmto ospravedlňujem, pretože si ho vážim, nie len ako ľavičiara, za čo sa nehanbil, ale hlavne ako človeka, ktorý vždy hľadal pravdu a bol ochotný diskutovať s kýmkoľvek, kto dokázal argumentovať a nie urážať. V každom prípade, kdesi v zákutiach duše dúfam, že svojou prácou prispel k tomu, že na Slovensku sa viac začneme zaoberať diskusiou na základe výskumov, analýz a argumentov a prestaneme konečne používať osobné urážky, argumenty ad hominem, omieľanie dávno vyvrátených mantier, ale hlavne prestaneme na svet nazerať čierno-bielo a zbytočne rozdeľovať spoločnosť...

Verím, že raz sa Slovensko stane krajinou, ktorá sa bude posúvať vpred na základe celospoločenskej diskusie, do ktorej Martin Filko nezmazateľne prispel.

Martin, ak ťa nenájdu živého...

...odpočívaj v pokoji.

Prečítajte si rozhovory s Martinom:
sme.sk / Martin Filko: Sme ochotní riskovať naše kariéry
denníkN / Štátny analytik Filko: V zdravotníctve sú vampíri, zo systému ich bude ťažké dostať
a ešte niečo o jeho plánoch:
denníkN / Move On
Najlepší z možných svetov - tento jeho projekt by sa mal realizovať a ako občania by sme mali od politikov požadovať, aby sa naplnil...

Ján Košč

Ján Košč

Bloger 
  • Počet článkov:  107
  •  | 
  • Páči sa:  52x

Ekonomicky analytik KOZ SR, spoluzakladateľ občianskeho združenia Pracujúca chudoba a zakladateľ Asociácie sociálno-ekonomických analytikov. V tomto blogu prezentujem svoje osobné názory, ktoré nemusia byť totožné s oficiálnymi stanoviskami KOZ SR, OZ Pracujúca chudoba a ani Asociácie sociálno-ekonomických analytikov. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu