Zlý zákonník práce - fámy vs. realita

Autor: Ján Košč | 16.4.2013 o 14:10 | (upravené 17.4.2013 o 15:38) Karma článku: 6,81 | Prečítané:  1828x

Od prvého januára 2013 platí nový zákonnik práce, ktorý je dosť často komentovaný ako "vinník" vysokej nezamestnanosti. Hovorí sa o tom naozaj veľa, ale nejakých konkrétnych informácií, okrem všeobecných rečí, som sa dodnes nedočkal zo žiadnej strany tohto sporu.

Tak si skúsme dopodrobna rozobrať ten najčastejšie používaný argument. Skoro každý politik pochádzajúci radov pravicových strán kritizuje v súčasnosti platný zákonník práce nejakým takýmto komentárom:

"podnikatelia dnes nevytvárajú pracovné miesta, hoci by mohli, len preto, že nevedia čo bude o polroka-rok a ak by vtedy museli prepustiť takto nabratých pracovníkov, tak by sa im predražilo prepúšťanie"

Aká je realita? Ak si preštudujete "Mihálov zákonnik práce" a v súčasnosti platný ZP, tak prídete na to, že to vôbec nie je pravda.

Uvediem príklady:

Ak nejaký podnikateľ prijal povedzme od 1. januára 2013 dvoch pracovníkov, lebo mal dosť zakázok, ale na druhý polrok už nemá dostatok objednávok a bude musieť jedného z nich prepustiť povedzme k 30. septembru, tak by ho to stálo toľko:

Mihálov zákonník práce Súčasný  zákonník práce
dvojmesačná výpovedná lehota, alebo dvojmesačné odstupné 
jednomesačná výpovedná lehota


Podľa v súčasnosti platného ZP by to zamestnávateľa stálo len polovičné náklady oproti predchádzajúcemu zneniu zákona.

V roku 2014 znova zamestnávateľovi klesnú zákazky a bude chcieť prepustiť aj druhého zamestnanca:

Mihálov zákonník práce Súčasný  zákonník práce
dvojmesačná výpovedná lehota, alebo dvojmesačné odstupné 
dvojmesačná výpovedná lehota

V tomto prípade to je pekná futbalová remíza 1:1.


Áno, ak niekto pracuje u zamestnávateľa dlhší čas, tak podľa v súčasnosti platného ZP má nárok aj na nejaké odstupné naviac, oproti "Mihálovmu zákonníku":

Odpr. roky Mihálov zákonník práce Súčasný  zákonník práce
> 2 dvojmesačná výpovedná lehota, alebo dvojmesačné odstupné dvojmesačná výpovedná lehota + 1 mesačné odstupné
> 5 Trojmesačná výpovedná lehota, alebo trojmesačné odstupné * Trojmesačná výpovedná lehota + 2 mesačné odstupné
> 10 Trojmesačná výpovedná lehota, alebo trojmesačné odstupné * Trojmesačná výpovedná lehota + 3 mesačné odstupné
> 20 Trojmesačná výpovedná lehota, alebo trojmesačné odstupné * Trojmesačná výpovedná lehota + 4 mesačné odstupné

Z tohto porovnania vyplýva, že predraženie oproti "Mihálovmu zákonníku práce" je len v prípade dlhoročných zamestnancov a nie u zamestancov, ktorých potrebuje podnikateľ najať na krátkodobé vykrytie zákazok. A to ešte existujú aj iné formy zamestnávania ako zmluva na dobu určitú a prepúšťania, ako výpoveď dohodou, alebo pre porušenie pracovnej disciplíny. U dlhoročných zamestnancov má okrem iného každý rozumný podnikateľ vytvorenú rezervu na prípadné prepúšťanie.

U zamestnancov, ktorých zamestnávateľ potrebuje prepustiť do jedného roka od prijatia je súčasný stav lacnejší ako do 31. 12. 2012 a u zamestnancov, ktorí majú odrobené viac ako rok, ale menej ako dva roky je cena prepustenia presne taká istá, ako pri uplatnení "Mihálovho zákonníka práce".

Takže povedať, že súčasný ZP je v súvislosti s prepúšťaním drahší - takéto tvrdenie sa dá minimálne označiť ako zavádzanie. Realita je taká, že v niečom je drahší a v niečom lacnejší.

Faktom ale je, že ak by sa situácia v hospodárstve zlepšila, tak by podnikatelia vytvárali dostatok pracovných miest aj keby sme mali oveľa prísnejší a drahší ZP. Dôkazom, že liberálny ZP nie je automatickým "štartérom" zamestnanosti môže byť aj súčasná situácia v USA - tam žiaden ZP a ani podobný zákon nemajú a rast zamestnanosti sa tam zatiaľ nedarí naštartovať.

 

A ešte jeden postreh:

Nie je to tak dávno, čo SDKÚ zvolala tlačovku a počas nej sa vyjadrili asi v takomto znení:

"V Nemecku začala stúpať zamestnanosť a u nás naďalej narastá nezamestnanosť... (...), okrem iného za to môže zlý zákonník práce"

No, neviem.

1. porovnávajú zamestnanosť a nezamestnanosť, čo sú dve nesúvisiace ukazovatele a ešte k tomu v dvoch rozličných krajinách...
2. porovnávajú dve krajiny, ktoré majú rozličnú štruktúru hospodárstva
3. Slovenské hospodárstvo nikdy nekopírovalo vývoj v Nemecku, sme na Nemecku síce závislí, ale rast v Nemecku sa prejaví u nás až s veľkým oneskorením - aj to len v prípade, že rast v Nemecku bude aj ďalej pokračovať
4. slovenské firmy od roku 2007 silne optimalizovali a dokážu dočasne aj väčší rast objednávok obslúžiť so stávajúcimi zamestnancami - bez nutnosti naberať nových
5. ak by ste si porovnali nemecký zákonník práce a ten náš, tak podľa ich teórií by zamestnanosť v Nemecku mala klesať a u nás stúpať

Nechcem niektorých politikov podceňovať, ale niekedy mám dojem, že ani len netušia o čom rozprávajú. Možno sa len spoliehajú, že ľudia sú leniví si ich tvrdenia overiť...

*Text červenej farby bol opravený dňa 17. 4. 2013 o 15:30.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?