Poriadky a neporiadky v našich obciach, v prírode a v hlavách

Autor: Ján Košč | 5.5.2013 o 21:09 | (upravené 5.5.2013 o 22:11) Karma článku: 14,94 | Prečítané:  453x

V poslednej dobe sa v médiách objavili správy o jarnom upratovaní. Vodáci vyčistili horný tok Hornádu, dobrovoľníci vyčistili turistický chodník v Pieninách, atď. Takáto činnosť je chvályhodná a potrebná, hlavne teraz, v jarnom období, keď roztopený sneh ukázal, že Slovensko nie je len krajinou výtlkov na cestách, ale i krajinou, ktorá nemá ďaleko k veľkoplošnému smetisku.

LetanovceLetanovceaktuality.sk

 

V tejto súvislosti sa natíska otázka, kto ten neporiadok narobil a prečo vlastne? Nechcem hádzať všetkých ľudí do jedného vreca, ale ten „bodrel“ sme si urobili sami - my, obyvatelia tejto, inak malebnej krajiny. A prečo? Jednoduchá odpoveď by bola: lebo môžeme.

V televíznej v reportáži o robení poriadkov v Pieninách odznela okrem iného výtka k správcom, že na turistickom chodníku nie je ani jeden kôš. V našich zemepisných šírkach a dĺžkach je asi absencia smetnej nádoby povolením hádzať odpadky na zem...

V tejto súvislosti ma napadá skúsenosť jedného môjho známeho z austrálskeho Sydney. V tamojšom mestskom parku síce nenájdete ani jedinú smetnú nádobu, ale ani pohodené odpadky a nie je tomu tak preto, že by tam mali zamestnané hordy zberačov odpadkov.

Mnoho obyvateľov Slovenska ospravedlňuje pohadzovanie odpadkov kade-tade po zemi práve tým, že: „veď máme kopu nezamestnaných, tak nech zbierajú“. Takýto prístup je ale úplne pomýlený, pretože ak by to malo takto fungovať, tak by sme potrebovali aspoň jedného zberača na troch obyvateľov a na takýto pomer máme tých nezamestnaných málo i pri našej obrovskej nezamestnanosti.

Často sa stáva, že ak príde reč na verejný neporiadok, tak ľudia začnú poukazovať na neporiadok v a okolí rómskych osád. Na Rómov vyberajúcich kontajnery, atď. Lenže je to naozaj tak, že tí „zlí Rómovia“ robia ten bodrel po celom Slovensku?

Nebudem obhajovať bordelárov z osád, pretože ozaj nie je čo obhajovať, ale o koľko sme my ako majorita lepší? O veľa nie a aj toto konštatovanie, že sme lepší je trúfalé minimálne vo význame tohto slova – lepší nie je v tomto prípade ekvivalentom slova dobrí.

O niečom vypovedajú haldy ohorkov a nielen ohorkov, pod panelákmi v ktorých naši Rómsky spoluobčania nebývajú a o niečom by vedeli rozprávať potoky pod dedinami, kde o žiadnych Rómoch ani nechyrovali. Rovnako by sme mohli roprávať o tisíckach čiernych skládok, autách umývaných v potokoch, atď, atď...

Ako si tento náš vzťah k udržiavaniu poriadku vysvetliť? Niekedy je v tom lenivosť, niekedy šporovlivosť, ale vo väšine prípadov je za tým úplná neúcta k prírode.

Koľko našich spoluobčanov bez rozmýšľania zahodí ohorok, PET fľašu, papierik od žuvačky, atď – v podstate kdekoľvek, teda okrem svojho vlastného obydlia?

Koľko našich spoluobčanov šetrí na množstve odpadu tak, že ho spaľuje v domácich kotloch a peciach? Pritom by hneď zajtra išli protestovať proti výstavbe spaľovne, ktorá tých škodlivín určite vyprodukuje menej, ako ich zariadenia primárne určené na spaľovanie paliva a nie odpadkov.

Neviem, či ste pred časom v médiách zachytili, že množstvo starostov má veľký problém. Asi budú musieť vrátiť dotácie z EÚ, pretože sa primálo domov napája na kanalizácie z týchto zdrojov postavených. Prečo? Odpoveď je jednoduchá, za kanalizáciu je potrebné platiť, za deravú žumpu, ktorej obsah sa roky stráca neplatíme nič.

No neviem, o čo lepšie je vypúšťať splašky pod vlastný pozemok a do spodných vôd, od povaľujúcich sa exkrementov v osadách? Rozdiel je maximálne tak vizuálny, inak je to presne to isté.

Viem, že dnes nie je situácia jednoduchá a ľudia šetria všade kde môžu, ale šetriť peniaze tým, že znečisťujem svoje vlastné okolie je veľmi krátkozraké a hlúpe riešenie.

Vyhovárať sa stále len na druhých nepomôže, v tomto ohľade musíme začať pekne každý od seba...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?