Poriadky a neporiadky v našich obciach, v prírode a v hlavách

Autor: Ján Košč | 5.5.2013 o 21:09 | (upravené 5.5.2013 o 22:11) Karma článku: 14,94 | Prečítané:  436x

V poslednej dobe sa v médiách objavili správy o jarnom upratovaní. Vodáci vyčistili horný tok Hornádu, dobrovoľníci vyčistili turistický chodník v Pieninách, atď. Takáto činnosť je chvályhodná a potrebná, hlavne teraz, v jarnom období, keď roztopený sneh ukázal, že Slovensko nie je len krajinou výtlkov na cestách, ale i krajinou, ktorá nemá ďaleko k veľkoplošnému smetisku.

LetanovceLetanovceaktuality.sk

 

V tejto súvislosti sa natíska otázka, kto ten neporiadok narobil a prečo vlastne? Nechcem hádzať všetkých ľudí do jedného vreca, ale ten „bodrel“ sme si urobili sami - my, obyvatelia tejto, inak malebnej krajiny. A prečo? Jednoduchá odpoveď by bola: lebo môžeme.

V televíznej v reportáži o robení poriadkov v Pieninách odznela okrem iného výtka k správcom, že na turistickom chodníku nie je ani jeden kôš. V našich zemepisných šírkach a dĺžkach je asi absencia smetnej nádoby povolením hádzať odpadky na zem...

V tejto súvislosti ma napadá skúsenosť jedného môjho známeho z austrálskeho Sydney. V tamojšom mestskom parku síce nenájdete ani jedinú smetnú nádobu, ale ani pohodené odpadky a nie je tomu tak preto, že by tam mali zamestnané hordy zberačov odpadkov.

Mnoho obyvateľov Slovenska ospravedlňuje pohadzovanie odpadkov kade-tade po zemi práve tým, že: „veď máme kopu nezamestnaných, tak nech zbierajú“. Takýto prístup je ale úplne pomýlený, pretože ak by to malo takto fungovať, tak by sme potrebovali aspoň jedného zberača na troch obyvateľov a na takýto pomer máme tých nezamestnaných málo i pri našej obrovskej nezamestnanosti.

Často sa stáva, že ak príde reč na verejný neporiadok, tak ľudia začnú poukazovať na neporiadok v a okolí rómskych osád. Na Rómov vyberajúcich kontajnery, atď. Lenže je to naozaj tak, že tí „zlí Rómovia“ robia ten bodrel po celom Slovensku?

Nebudem obhajovať bordelárov z osád, pretože ozaj nie je čo obhajovať, ale o koľko sme my ako majorita lepší? O veľa nie a aj toto konštatovanie, že sme lepší je trúfalé minimálne vo význame tohto slova – lepší nie je v tomto prípade ekvivalentom slova dobrí.

O niečom vypovedajú haldy ohorkov a nielen ohorkov, pod panelákmi v ktorých naši Rómsky spoluobčania nebývajú a o niečom by vedeli rozprávať potoky pod dedinami, kde o žiadnych Rómoch ani nechyrovali. Rovnako by sme mohli roprávať o tisíckach čiernych skládok, autách umývaných v potokoch, atď, atď...

Ako si tento náš vzťah k udržiavaniu poriadku vysvetliť? Niekedy je v tom lenivosť, niekedy šporovlivosť, ale vo väšine prípadov je za tým úplná neúcta k prírode.

Koľko našich spoluobčanov bez rozmýšľania zahodí ohorok, PET fľašu, papierik od žuvačky, atď – v podstate kdekoľvek, teda okrem svojho vlastného obydlia?

Koľko našich spoluobčanov šetrí na množstve odpadu tak, že ho spaľuje v domácich kotloch a peciach? Pritom by hneď zajtra išli protestovať proti výstavbe spaľovne, ktorá tých škodlivín určite vyprodukuje menej, ako ich zariadenia primárne určené na spaľovanie paliva a nie odpadkov.

Neviem, či ste pred časom v médiách zachytili, že množstvo starostov má veľký problém. Asi budú musieť vrátiť dotácie z EÚ, pretože sa primálo domov napája na kanalizácie z týchto zdrojov postavených. Prečo? Odpoveď je jednoduchá, za kanalizáciu je potrebné platiť, za deravú žumpu, ktorej obsah sa roky stráca neplatíme nič.

No neviem, o čo lepšie je vypúšťať splašky pod vlastný pozemok a do spodných vôd, od povaľujúcich sa exkrementov v osadách? Rozdiel je maximálne tak vizuálny, inak je to presne to isté.

Viem, že dnes nie je situácia jednoduchá a ľudia šetria všade kde môžu, ale šetriť peniaze tým, že znečisťujem svoje vlastné okolie je veľmi krátkozraké a hlúpe riešenie.

Vyhovárať sa stále len na druhých nepomôže, v tomto ohľade musíme začať pekne každý od seba...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?