reklama

Prečo má extrémizmus u nás voľnú cestu

Nedávne udalosti v Nitre ma prinútili sa zamyslieť nad tým, prečo je extrémizmus v našej spoločnosti tak rozšíreným a tolerovaným javom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)
Mierumilovné hailovanie
Mierumilovné hailovanie (zdroj: internet)

V prvom rade som si spomenul na niekoľko zážitkov z deväťdesiatych rokov minulého storočia. Bol som mladý, nosil som dlhé vlasy a mal som hustú čiernu bradu. Okrem iného som cca. každý druhý víkend chodieval s partiou priateľov do jedného košického podniku. Dvakrát sa mi pošťastilo zažiť niečo podobné, ako sa odohralo minulý rok v nitrianskom bare Mariachi.

Do podniku, kde zväčša chodievali dlhovlasí metalisti prišli dvaja-traja mierumilovní mladíci asi po "chemoterapii" a chodili od stolu ku stolu dovtedy, kým nevyvolali konflikt. Napríklad takto:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Na koho pozeraš? Na nikoho. Na nikoho? Ja som podľa teba nikto?"

Nasledovný scenár bol viac-menej rovnaký. Keďže dlhovlasých individuí bolo v podniku viac, tak naši dvaja-traja spoluobčania po "chemoterapii" dostali po "čuni" a tak radšej vybehli z podniku von, kde zhodou náhod postávalo asi dvadsať ďalších rovnako osudom skúšaných. Naši chudáčikovia sa posťažovali svojim spolupostihnutým a následne cela tlupa vbehla robiť poriadky do toho pelechu ľavicového extrémizmu, drôg, multikulturalizmu a homosexualizmu (nevadí, že ten podnik s týmito vecami mal asi toľko spoločné ako ktorykoľvek iný).

Niekedy okolo roku 2000 som išiel odprevadiť známych na nočný vlak smerujúci do Bratislavy a mal som tú smolu, že na košickú stanicu práve v tej chvíli dorazil vlak z Humenného, kde košickí futbalisti práve v ten deň hrali zápas. Vlak priviezol ultrafans a ja ako dlhovlasý a bradatý bezďák (feták, antifák, dosaďte si čo chcete, veď je to vlastne jedno), som sa stal obeťou bleskového útoku dvoch "onkologických pacientov", našťastie v budove stanice bola prítomná železničná polícia, takže som si to odniesol len zlomeným nosom a štvordňovým pobytom v nemocnici. Dvoch páchateľov na mieste chytili a identifikovali, ja som okamžite podal oznámenie, ale keďže som nebol PN dlhšie ako 7 dní, tak to bol len priestupok voči verejnému spolunažívaniu. Chlapci krásni plešatí dostali nakoniec nejakú bezvýznamnú pokutu a ja som si mohol vymáhať škodu cez občiansko-právne konanie...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Toľko k osobným skúsenostiam.

Teraz sa pozrime na naše zákonodarstvo.

"§ 140a

Trestné činy extrémizmu

Trestné činy extrémizmu sú trestný čin podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd podľa § 421 a 422, výroby extrémistických materiálov podľa § 422a, rozširovania extrémistických materiálov podľa § 422b, prechovávania extrémistických materiálov podľa § 422c, popierania a schvaľovania holokaustu a zločinov politických režimov podľa § 422d, hanobenia národa, rasy a presvedčenia podľa § 423, podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti podľa § 424, podnecovania, hanobenia a vyhrážania osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu podľa § 424a a trestný čin spáchaný z osobitného motívu podľa § 140 písm. d)f)."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"§ 424

Podnecovanie k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti

(1) Kto sa vyhráža jednotlivcovi alebo skupine osôb pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine, pôvodu rodu alebo pre ich náboženské vyznanie, ak je zámienkou pre vyhrážanie sa z predchádzajúcich dôvodov, spáchaním zločinu, obmedzovaním ich práv a slobôd alebo kto také obmedzenie vykonal alebo kto podnecuje k obmedzovaniu práv a slobôd niektorého národa, národnosti, rasy alebo etnickej skupiny, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

(2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá, kto sa spolčí alebo zhromaždí na spáchanie činu uvedeného v odseku 1.(3)Odňatím slobody na dva roky až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) v spojení s cudzou mocou alebo cudzím činiteľom,
b) verejne,
c) z osobitného motívu,
d) ako verejný činiteľ,
e) ako člen extrémistickej skupiny, alebo
f) za krízovej situácie."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď si prečítate tieto paragrafy nášho trestného zákona, tak vás asi logicky napadne otázka, prečo tak málo extrémistov je na Slovensku odsúdených. Odpoveď nebude taká jednoduchá, ale skúsim si na túto tému zašpekulovať.

- v prvom rade si nerobia svoju prácu mnohí policajti, prokurátori a sudcovia. Množstvo z týchto verejných činiteľov sa s tým nechce babrať, je jednoduchšie tieto činy kvalifikovať ako priestupky a nie trestné činy. V tomto kontexte si spomínam na jeden výrok súdu ohľadom útoku skínov na Rómov, kde v rozsudku odznelo približne nasledovné: "útok nie je možné považovať za rasový, nakoľko Rómovia patria do indoeurópskej rasy, do ktorej patria aj útočníci". Súd v tomto prípade úplne ignoroval nielen duch zákona a jeho literu, ale aj zdravý rozum.

Potom sa nemôžeme čudovať, že aj tí poriadni a slušní policajti následne strácajú chuť takéto trestné konanie posúvať ďalej.

Ďalším problémom, prečo asi verejní činitelia nekonajú, môže naznačovať aj šuškanda o tom, že mnoho neonacistov, "národovcov" a podobných indivíduí sú príbuznými s vplyvnými verejnými činiteľmi.

- v druhom rade, verejnosť na Slovensku berie bitky mládeže ako súčasť folklóru. Na dedinských zábavách je bežné, že cudzáci (obyvatelia vedľajšej obce) dostanú po hube a mnohokrát aj niečo viac a u nás sa nad tým len mávne rukou. Podľa § 424, ods. 1 sa aj takéto konanie môže posudzovať za trestný čin (pôvod rodu), lenže to by sa v prvom rade muselo zmeniť zmýšľanie ľudí. Pravdou ale je, že všetky takéto útoky, ktoré nikto nenahrá na kameru sa odbijú vetou: "ále, veď to sa len mladí pobili, musia sa nejako vybúriť".

A presne na túto notu hrá aj to vyhlásenie jedného z útočníkov z nitrianskeho podniku. Vraj oni boli tí napadnutí, išli si tam len mierumilovne kúpiť cigarety. Normálny človek, ak je napadnutý a útok už ďalej nepokračuje (čo v tomto prípade jasne nepokračoval, ak vôbec nejaký bol), tak zavolá políciu, nech to rieši, naši neonacisti si privolajú trestné komando... A prečo vlastne tí rasovo čistí a dobrí "slováci" išli do toho hnusného multikulti podniku? Hádam ho chceli ekonomicky podporovať prostrednítvom nákupu tovaru?

A to už radšej nebudem komentovať takúto demagógiu: link - veď označiť niekoho za feťáka a nepriateľa národa je také jednoduché a hlúpe...

Naskočí verejnosť na túto hlúpu hru a znova len mávne rukou nad "nevinnou" bitkou mládeže, alebo sa pokúsime spoločne povedať jasné NIE násiliu?

Ján Košč

Ján Košč

Bloger 
  • Počet článkov:  107
  •  | 
  • Páči sa:  52x

Ekonomicky analytik KOZ SR, spoluzakladateľ občianskeho združenia Pracujúca chudoba a zakladateľ Asociácie sociálno-ekonomických analytikov. V tomto blogu prezentujem svoje osobné názory, ktoré nemusia byť totožné s oficiálnymi stanoviskami KOZ SR, OZ Pracujúca chudoba a ani Asociácie sociálno-ekonomických analytikov. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu