Na Slovensku pracujeme málo!

Autor: Ján Košč | 29.4.2014 o 8:33 | (upravené 29.4.2014 o 11:57) Karma článku: 10,15 | Prečítané:  2006x

"Poslanec Ivan Štefanec (SDKÚ-DS) predložil do parlamentu návrh novely Zákonníka práce, ktorý má umožniť flexibilnejšie možnosti dohadovania práce nadčas. Podľa jeho návrhu by bolo možné v kolektívnej zmluve dohodnúť rozsah práce nadčas, ktorú možno zamestnancovi nariadiť v kalendárnom roku, najviac 250 hodín. V súčasnosti Zákonník práce umožňuje nariadiť v kalendárnom roku zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín."

 turievandyk.com

Celkom rád by som chcel vidieť nejaké rozumné zdôvodnenie tohto návrhu. V každom prípade, ale existuje dostatok argumentov, prečo je tento návrh z môjho pohľadu nezmyselným.

V súčasnosti podľa platného zákonníka práce (ďalej len ZP) je možné nariadiť 150 nadčasových hodín ročne a po prečerpaní tohto limitu je možne na základe dohody medzi zamestnancom a zamestnávateľom odpracovať ďalších 250 hodín nadčasovej práce.

Je tento 400 hodinový limit na rok tak málo? Skúsme si to rozmeniť na drobné. Ak vydelíme 400 hodín, 7,5 hodinovou pracovnou zmenou, tak nám vyjde, že zamestnanec môže ročne odpracovať viac ako 53 pracovných zmien nad rámec normálneho pracovného času.

Poslanec Ivan Štefanec navrhuje, aby sme na Slovensku mali nariadených cezčasov v rozsahu 250 hodín ročne, ďalších 250 hodín dohodnutých cezčasov ročne. Takže dokopy 500 hodín ročne. 500 deleno 7,5 je 66,6 zmien ročne... - ukrutné!

Aký je rozdiel medzi nariadeným a dohodnutým nadčasom? Na nariadený nadčas zamestnanec musí prísť a zamestnávateľ sa ho nemusí pýtať, či sa mu chce, či má čas, alebo či mu to neurobí šrt cez plány s rodinou. Dohodnutý cezčas znamená, že zamestnávateľ sa už na toto pýtať musí. Samozrejme radšej nebudem spomínať tých zamestnávateľov, ktorým ZP nič nehovorí a veselo nariaďujú nadčasy aj nad zákonom stanovené limity.

Častým argumentom, ktorý sa v tejto debate používa, je tvrdenie, že "načo obmedzovať nadčasy, keď je množstvo zamestnancov, ktorí nadčasy robiť chcú a limity ich obmedzujú".

No, áno, je to pravda, lenže:
- je oveľa viac zamestnancov, čo nadčasy robiť nechcú, zo zákona musia a za limity ďakujú "Bohu"
- nadmerné nadčasy spôsobujú únavu zamestnancov a majú vplyv na bezpečnosť práce, kvalitu i kvantitu produkcie a hlavne majú vysoko negatívny vplyv na rodinný život zamestnancov
- množstvo zamestnávateľov namiesto toho, aby prijali potrebných zamestnancov, tlačia na zamestnancov, aby robili nadčasy
- viete o tom, že nadčasy poškodzujú zdravie zamestnancov? Viac napr. TU.
- osobne dúfam, že bude pribúdať ľudí o ktorých sa píše v TOMTO článku

Samozrejme, že tu zase očakávam nasledujúci argument: "nemôžeme predsa pre tých zlých trestať všetkých".

V tomto prípade sú možné len tri odpovede:
- tí dobrí s aktuálnymi limitmi nadčasov v ZP problém nemajú
- zákon potrebujeme práve na tých, čo si myslia, že človek je stroj, ktorí vydrží pracovať 400 a viac hodín mesačne a nepotrebuje oddych a tráviť voľný čas...
- akékoľvek zákony budú zbytočné, ak na Slovensku budú žiť dobrí, spravodliví a morálni ľudia, dovtedy budú zákony a ich limity potrebné

Osobne si myslím, že akékoľvek nadčasy sú strašné zlo. Normálny zamestnanec má zarobiť dostatok financií na svoju existenciu prácou s normálnym časovým rozsahom. Ale na druhú stranu nechcem tvrdiť, že by sa mali cezčasy celkom zrušiť, pretože množstvo zamestnancov dostáva za bežný pracovný čas len almužnu, ktorú si chce vylepšiť práve nadčasmi.

Je 400 hodín nadčasov ročne naozaj tak málo, že limit tých nariaďovaných je potrebné zvyšovať? Podľa mňa, práve naopak, ich obmedzením by sa zvýšila zamestnanosť a zlepšili pracovné podmienky. Málokde sa spomenie, že na Slovensku máme najvyššiu mieru nadčasovej práce v Európe.

Pritom už teraz máme na Slovensku najdlhší týždenný pracovný čas v Európe. U nás je maximálny pracovný čas podľa ZP 40 hodín týždenne bez prestávky na jedlo a oddych. Maximum v zbytku Európy je 40 hodín týždenne s prestávkou na jedlo a oddych. V takom Holandsku, napríklad, majú pracovný čas zo zákona obmedzený na 33 hodín týždenne s prestávkou na jedlo a oddych.

A poprosím, neargumentujte mi tu tým, že skracovanie týždenného prac. času zvyšuje nezamestnanosť, pretože asi krátky týž. prac. čas v Holandsku spôsobuje už desaťročia to, že tam majú dlhodobo nezamestnanosť max. 4%.

Mimochodom, často sa argumentuje tým, že v Holandsku veľa ľudí pracuje na polovičný úväzok a tak nejde o normálne zamestnaných ľudí. To je síce pravda. Ale používatelia tohto "argumentu" málokedy spomenú, že minimálna mzda z polovičného pracovného úväzku v Holandsku je vo výške, ktorá dostatočne prekračuje tamojšiu hranicu chudoby. U nás je minimálna mzda z plného úväzku pod hranicou chudoby na Slovensku.

Pritom produktivita práce na SK za posledných 20 rokov doslova raketovo stúpla, jej rast bol najvyšší v rámci strednej a východnej Európy a momentálne sme na tom spomedzi všetkých susedov najlepšie. SK priemer je len tesne pod priemerom EÚ a keď sa zoberú štatistiky z konkrétnych podnikov, tak produktivita práce v týchto slovenských podnikoch je dokonca vyššia ako v podnikoch v západnej Európe. Napríklad VW Bratislava, Peugeot/Citroen Trnava, U. S. Steel Košice, atď, atď, majú vyššiu produktivitu ako porovnateľné podniky v západnej Európe.

Je zvyšovanie limitov nadčasov správnou cestou? V žiadnom prípade!

PS: Perex je citátom z TOHTO článku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Špeciálny prokurátor Kováčik defacto skončil

Slovenská justícia sa otriasa v základoch.

Píše Ivan Mikloš

Zúfalo potrebujeme úspešnú vládu. Zatiaľ to tak nevyzerá (píše Ivan Mikloš)

Reformy potrebujú politickú váhu.


Už ste čítali?