Minimálna mzda bráni zamestnávaniu nízkokvalifikovaných

Autor: Ján Košč | 23.10.2014 o 18:00 | Karma článku: 7,88 | Prečítané:  1899x

Pred pár "minútami" bol v TA3 nejaký odborník, ktorý rozprával o rómskej problematike. Nebudem komentovať to o čom hovoril, to by bola debata na dlhšiu dobu. Zaujalo ma jedno jeho tvrdenie, ktoré vraj platí na všetkých nízkokvalifikovaných občanov Slovenska, no zvlášť na Rómov.

Nebudem presne citovať, ale skúsim parafrázovať:

minimálna mzda bráni zamestnávaniu nízkokvalifikovanýh ľudí, nakoľko aj keby chceli pracovať za povedzme 200 eúr mesačne, tak nemôžu.

Nehnevajte sa pán odborník, ale väčšiu hlúposť som už dávno nepočul.Mohol by som argumentovať napríklad tým, že zaplatiť niekomu 200 eúr, hoci aj v čistom, za 22 odpracovaných osemhodinových zmien mesačne je strašná zvrhlosť, prípadne tým, že platiť niekomu za prácu sumou, ktorá je veľmi hlboko pod hranicou chudoby je tragické. Ale to nie je až také dôležité.

Čo je ale dôležitejšie, aj keby sa zákonom určená minimálna mzda naozaj stratila, tak ako sa stráca v mokrých snoch mnohých zamestnávateľov, analytikov a politikov, tak by to nijako nevyriešilo nezamestnanosť. Z jednoduchého dôvodu, skoro nikto z tých nízkokvalifikovaných by o takto platenú prácu záujem nemal. Nie preto, že by títo ľudia nemali záujem o prácu, som presvedčený, že väčšina z nich záujem má, ale preto, že by sa im to vôbec nevyplatilo.

Zamestnanie má zväčša dôsledok aj vo zvýšených nákladoch zamestnanca, napríklad za cestovné a ošatenie. Tých 200 eúr v čistom by sa sčasti osekalo týmito nákladmi a mnohokrát by sa reálna suma, ktorá by ostala takto "zamestnanému" dostala buď blízko k výške sociálnych dávok, alebo dokonca pod túto úroveň. Myslíte si, že nízkokvalifikovaní nezamestnaní by sa bili o takéto pracovné miesta? Som presvedčený, že nie.

Práve naopak, zrušením minimálnej mzdy by vznikol veľký tlak na tých pracujúcich, čo dnes pracujú za minimálne mzdy a mzdy blízke k tejto sume, na ich znižovanie. Čo by malo za následok to, že mnohí z týchto ľudí by sa takto slabo platenej práce radšej vzdali. Pretože sociálne dávky nie sú oveľa nižšie a hlavne sú prístupné skoro bez námahy...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?