Koncert pri príležitosti pádu režimu

Autor: Ján Košč | 9.11.2014 o 19:29 | (upravené 9.11.2014 o 20:14) Karma článku: 4,20 | Prečítané:  780x

V posledných dňoch sa veľa udialo a ešte viac povedalo o chystanom koncerte pri príležitosti pádu bývalého režimu. Vo väčšine prípadov sa povedalo viac drístov, ako faktov, ale na to sme si už zvykli, že politická i občianska diskusia sa orientuje na všetky možne druhy drístov a demagógie, ako na fakty a argumenty.

Na jednu stranu by malo byť jedno, kto je predseda parlamentu, pretože ak je organizátorom koncertu už tradične národná rada, alebo vláda, tak ten koncert neorganizujú predsedovia týchto inštitúcií, ale občania, ktorí vo voľbách určili aké je zloženie parlamentu a prenesene aj vlády a ktorí prostredníctvom daní financujú nielen tieto inštitúcie, ale aj všetko čo parlament, alebo úrad vlády zorganizujú.

Na druhú stranu je ale dosť dôležité, aby ľudia vo vedení, ktorí zorganizujú oslavu nástupu slobody, konali transparentne, čo sa v tomto prípade ani len z ďaleka nedeje.

Ak si to porovnáme napríklad s koncertami, ktoré sa pravidelne organizujú pri tejto príležitosti u našich severných susedov, tak to je akoby sme porovnávali Trabant a Ferrari. V Poľsku túto akciu organizujú tiež politici v spolupráci s odborovou organizáciou Solidarita. Ani v Poľsku neboli vždy vo vedení parlamentu alebo vlády len pravičiari a rovnako tam neboli vždy ľudia, ktorí by boli nespochybniteľní čo sa týka transparentnosti.

Všetko toto ale môžeme hodiť za hlavu, ak sa pozrieme na to, aké skupiny na týchto koncertoch vystupujú (mali vystúpiť):

- na Slovensku to sú zväčša kapely lokálneho charakteru, ktoré sa viac-menej obmieňajú v závislosti od toho, kto je vo vedení parlamentu,
- v Poľsku, v roku 2005, pri príležitosti 25 rokov od založenia odborového hnutia Solidarita vystúpil Jean Michel Jarre, ktorého koncert v Gdansku videlo na mieste 170 000 divákov a v roku 2006, sa na oslavách výročia poľskej revolúcie ukázal David Gilmour (ex-Pink Floyd), ktorého show si pozrelo 50 000 divákov.

A čo, že nám to chystali za hudobníkov pri príležitosti 25 výročia nežnej revolúcie na Slovensku? Elán, Tublatanka, Polemic, Majk Spirit, Iné Kafe. Nebudem komentovať súčasné kapely. A rovnako sa nebudeme baviť o kvalite a prípadnej "zaprdenosti" takejto ponuky. Ak už nie naozaj veľké zahraničné mená, tak predsa len, by sa na takýto koncert hodili skôr skupiny, ktoré je možné so zmenou režimu aspoň prenesene spájať. Čo ja viem? Pražský výběr, Collegium Musicum? Zbytočné špekulovať. Dokonca aj tá Tublatanka je vcelku OK, aj keď dnes je to už skôr paródia na seba samú. Ale Elán? Čo na takejto akcii má čo robiť Elán? Je Elán symbolom slobody? Dá sa Elán nejako spojiť s demokraciou? Elán, kedysi, keď ešte vydávali platne, som mal celkom rád, teraz to už ale nie je skupina, skôr spolok podnikateľov, čo žijú zo svojej dávnej - prednovemrovej minulosti. Na druhú stranu, takých skupín je dosť, napríklad aj tá Tublatanka. Tak prečo mi tak vadí Elán?

Pred piatimi rokmi som robil anketu s hudobníkmi o novembri 1989 a okrem iného sa k tomu vyjadril aj Jožo Ráž, a určite si ľudia pamätajú aj na jeho viaceré vyjadrenia o Vladimírovi Mečiarovi a o samcoch v politike.

Z tohto pohľadu je pre mňa osobne absolútne neprijateľné, aby sa z našich spoločných peňazí financovali akcie, na ktorých sa prezentujú ľudia, ktorí tú oslavovanú slobodu vlastne nenávidia a boli by radšej, ak by sme ju nemali.

Nakoniec bol koncert k 25. výročiu novembra zrušený - dá sa povedať, že z politických dôvodov. Je to škoda, že sa naši politici rozhodli ostať vo svojich ideologických zákopoch a nedokázala ich spojiť ani hudobná oslava spoločenských zmien, ktoré ich vlastne dostali tam kde sú.

Nech už koncerty k novembru 1989 bude v budúcnosti robiť ktokoľvek, či ľavica, alebo pravica vo vedení parlamentu/vlády, tak nech si pri zostavovaní zoznamu skupín stanovia aj iné kritéria, ako je popularita.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?