reklama

Pracuješ v Trnave alebo Poprade? Dostaneš nižšiu mzdu!

Od štátu a štátnych inštitúcii sa už automaticky očakáva, že pôjdu príkladom a budú si ctiť zákony a morálne pravidla. Viem, možno sú tieto moje očakávania príliš optimistické, ale, prosím, nechajte ma žiť aspoň v tom, že takéto s

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Slovenská pošta, ktorá je štátom vlastneným subjektom v minulých dňoch uverejnila na portáli profesia.sk inzerát, podľa ktorého hľadá ľudí na pozície balíkových doručovateľov. Na tomto by nebolo nič čudné, veď ak majú voľné pracovné miesta je potrebné ich obsadiť. To, čo ma zaujalo a čo považujem za naozaj minimálne čudné, je fakt, že Slovenská pošta, ponúka záujemcom o tento post iný základný plat v Bratislave a iný v Trnave a Poprade. 

Inzerát sa už na stránke profesia.sk nenachádza, pozrite si printscreen:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
pre zväčšenie kliknite
pre zväčšenie kliknite 

Viem, že v takýchto prípadoch vždy vznikne diskusia o tom, či rovnaký plat v rôznych regiónoch nie je skôr prejavom rovnostárstva, než rovnosti, ale to už je len dôsledok nepochopenia problému ako takého.

V prvom rade, na Slovensku platí antidiskriminačný zákon, ktorý takéto konanie považuje za nelegálne. Diskriminovať niekoho len preto, že takú istú prácu vykonáva mimo Bratislavy nemôže byť normálne, ani morálne. Máme tu aj ústavu, v ktorej sa píše o tom, že za prácu náleží spravodlivá odmena. Ak niekto za tú istú prácu dostane u toho istého zamestnávateľa menej peňazí len preto, že prácu vykonáva v inom regióne, tak o spravodlivosti nemôže byť reč.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V druhom rade, existuje EÚ smernica, ktorú sa SR zaviazala rešpektovať a k nej sa viažúce rozhodnutie EÚ súdneho dvora, ktoré zakazuje takéto konanie. Naše právo ale nie je postavené na precedensoch, takže ak by chceli zamestnanci Slovenskej pošty tento nespravodlivý stav odstrániť, museli by si nájsť niekoho zo svojich radov, kto zamestnávateľa zažaluje v tomto konkrétnom prípade (predpokladám, že to, čo je uvedené v inzeráte bude u Slovenskej pošty pravidlom aj pre existujúcich zamestnancov). Nemôže to urobiť za nich nikto, žiaden zástupca, ani odborová organizácia, ani ombudsman, ani žiadna iná inštitúcia. Zamestnávateľa v tomto konkrétnom pracovno-právnom spore môže zažalovať len konkrétny zamestnanec.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podobná situácia bola pre nejakým časom aj slovenskom Volkswagene, keď mimobratislavskí zamestnanci dostávali nižšie mzdy, ale tento spor sa pred súd nakoniec nedostal, nakoľko sa zamestnávateľ a miestna základná odborová organizácia dohodli na dorovnaní platov mimobratislavských zamestnancov.

Ale poďme k podstate. Ak sa kdekoľvek, či v krčme, alebo v médiách, začnú preberať rozdiely v platoch medzi Bratislavou a ostatkom Slovenska, tak sa zväčša v takejto diskusii vždy dostaneme k viacerým demagogickým tvrdeniam.

„rovnaké mzdy likvidujú súťaživosť medzi zamestnancami a tým aj konkurencieschopnosť podnikateľského subjektu“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„rovnaké mzdy nedovoľujú odmeňovať zamestnancov za výkon a k vyššiemu výkonu ich nemotivujú“

Tieto tvrdenia stoja na vode, pretože každý normálny podnikateľský subjekt ma základné mzdy v každej triede určené v nejakom rozpätí a k základnej mzde je možné doplácať prémie, odmeny a iné motivačné zložky mzdy. Čiže, ak zamestnanec podáva vyššie výkony, pracuje u zamestnávateľa dlhšie, atď, tak mu zamestnávateľ úplne v súlade so zákonmi a spravodlivosťou môže dať základný plat v max. možnej výške a k tomu aj vyššie odmeny a tým ho odmeňovať lepšie, ako tých, čo sú menej výkonní. Zamestnávateľ by mal umožniť všetkým svojim zamestnancom dosiahnuť rovnako vysokú mzdu neobmedzovať túto možnosť geografickými obmedzeniami. Rovnaká základná mzda (možnosž ju dosiahnuť), neznamená automaticky aj rovnakú výslednú čistú mzdu pre všetkých.

Vo vyššie opísanom prípade to ale možne nie je. Trnavský, alebo popradský zamestnanec Slovenskej pošty dostane maximálny základ vo výške 475 eúr a viac nedostane aj keď sa od snahy „pokrája na kúsky“. Zato bratislavský zamestnanec, aj keď sa nebude snažiť, tak jeho najnižší základný plat bude 500 eúr.

„v Bratislave sú vyššie náklady na život, preto tam musia byť vyššie mzdy“

Toto tvrdenie je úplne odtrhnuté od reality:

1. podľa štatistických údajov sú v Bratislave najnižšie ceny potravín na Slovensku, pričom najvyššie ceny potravín sú na východnom Slovensku; priemerný zamestnanec pracujúci na východnom Slovensku precestuje ročne viac kilometrov, ako priemerný zamestnanec pracujúci v Bratislave a tým pádom má aj vyššie náklady na cestovné; na východnom Slovensku je drahšia voda i stočné, atď, - čiže ide o položky za ktoré ľudia platia každý deň a na potraviny podľa štatistík dávajú Slováci najväčšiu časť svojich príjmov, pričom bratislavskí zamestnanci vedia na potravinách i pohonných hmotách ešte viac ušetriť nakupovaním v blízkom Rakúsku,

2. často sa spomína vysoká cena nehnuteľností v Bratislave oproti ostatku Slovenska; tu treba pripomenúť niekoľko zásadných faktov; ceny nehnuteľností napr. v Trnave, Košiciach, atď o veľa za tými bratislavskými nezaostávajú; nehnuteľnosti nakupujeme raz-dvakrát za život (ak ich samozrejme nezdedíme); bratislavskí žiadatelia o hypotéky dostávajú nižšie úroky, ako tí nebratislavskí, nakoľko sú menej rizikoví (ak stratia prácu, tak si ju ľahšie nájdu a v priemere viac zarábajú), pričom rozdiel v úročení dokáže mnohokrát tú nižšiu cenu nehnuteľnosti dorovnať.

V Bratislave sú vyššie mzdy preto, že je tam nižšia nezamestnanosť a zamestnávatelia majú väčší problém zohnať kvalitného zamestnanca a nie preto, že sú v Bratislave vraj vyššie životné náklady. Na životné náklady svojho zamestnanca sa nepozerá skoro žiaden zamestnávateľ, pretože podľa tejto logiky, ak to preženiem, by najlepšie musel platiť toho, kto každý mesiac nahádže do automatu 500 eúr (on to považuje za svoju objektívnu potrebu), alebo si zoberie množstvo pôžičiek na zbytočnosti a ten, čo sa skromne stará o svoju rodinu a ešte aj z nízkeho príjmu dokáže niečo našetriť by mal dostať nižší plat.

Skúsme si trochu zašpekulovať. Do vyššie zmieneného konkurzu sa prihlásia dvaja Bratislavčania, jedného vyberú na post v Bratislave a druhého na post v Trnave. Teraz ako rozlúsknuť to tvrdenie, že Bratislavčania majú vyššie náklady na život a potrebujú vyššie mzdy? Mal by Bratislavčan pracujúci v Trnave nárok na vyšší plat, ako Trnavčania pracujúci v Trnave na tej istej pozícii a dokonca nárok na vyšší plat ako Bratislavčan pracujúci v Bratislave, veď on predsa bude mať vyššie náklady na cestovanie do Trnavy? Samozrejme, je to nezmysel.

Ale vráťme sa späť k Slovenskej pošte. Slovenská pošta pôsobí na celom Slovensku a svojich zamestnancov by nemala diskriminovať podľa miesta výkonu práce, ale mala by ich odmeňovať podľa nejakých objektívnejších ukazovateľov. Je na pováženie, že takýmto zlým príkladom ide štátna firma a ešte sa tým aj takto verejne pochváli.

Ešte viac na pováženie je fakt, že s týmto stavom nič nerobí ani ministerstvo, pod ktoré Slovenská pošta spadá, pritom na čele tohto ministerstva je člen strany, ktorá sa hrdo hlási k tomu, že jej záleží na spravodlivom postavení zamestnancov – naozaj je tomu tak pán Počiatek?

Ján Košč

Ján Košč

Bloger 
  • Počet článkov:  107
  •  | 
  • Páči sa:  52x

Ekonomicky analytik KOZ SR, spoluzakladateľ občianskeho združenia Pracujúca chudoba a zakladateľ Asociácie sociálno-ekonomických analytikov. V tomto blogu prezentujem svoje osobné názory, ktoré nemusia byť totožné s oficiálnymi stanoviskami KOZ SR, OZ Pracujúca chudoba a ani Asociácie sociálno-ekonomických analytikov. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu