Sú mizerné slovenské platy spravodlivé, alebo nie?

Autor: Ján Košč | 19.5.2015 o 19:05 | (upravené 2.9.2015 o 16:18) Karma článku: 11,18 | Prečítané:  4681x

Keď dôjde na debaty okolo výšky platov na Slovensku, tak sa rozpráva okrem iného aj o produktivite a o tom, že porovnávať nominálne platy u nás a v iných krajinách sa nedá, pretože tam majú iné ceny. Tak sa na to pozrime.

Existuje možnosť prepočítať platy cez paritu kúpnej sily (Purchasing power parity - PPP), tento prepočet upravuje nominálne mzdy podľa toho, čo si za svoju mzdu môže dovoliť priemerný zamestnanec, tak, aby sa dali tieto príjmy objektívne porovnávať.

Najprv si porovnajme Slovensko s našimi susedmi.

Ako vidno z tabuľky a grafu, na Slovensku máme najvyššiu produktivitu spomedzi krajín V4, ale najnižšiu ročnú priemernú mzdu prepočítanú cez paritu kúpnej sily. Rakúšania, aj napriek tomu, že ich priemerný príjem v PPP je dvojnásobný ako slovenský, tak ich produktivita dvojnásobná nie je ani len náhodou.

Poďme sa pozrieť na výšku platov v tých krajinách, kde majú podobnú produktivitu práce akú máme na Slovensku.

Ako vidno, aj spomedzi krajín, ktoré majú podobnú produktivitu práce ako my, vyčnievame najnižšou ročnou priemernou mzdou prepočítanou cez paritu kúpnej sily. Udaj(e) pri Novom Zélande chýba(jú) v štatistike OECD, ale aj tam je priemerný príjem podstatne vyšší ako na Slovensku a trúfam si povedať, že aj po prepočte cez PPP by išlo o podstatne vyššiu sumu.

A celkom nakoniec si na porovnanie zoberme krajiny s najvyššou produktivitou práce.

Ako vidno z tejto tabuľky, napríklad v prípade Švajčiarska, je naša produktivita o jednu tretinu slabšia, no naše platy prepočítané cez paritu kúpnej sily sú nižšie o viac ako polovicu. Podobne si to môžeme porovnať s Francúzskom, ktoré má okrem nás v tomto výbere najnižšiu priemernú ročnú mzdu prepočítanú cez PPP. Naša produktivita je voči tej Francúzskej o trochu viac ako o tretinu nižšia, ale priemerný ročný plat (v PPP) je tam dvojnásobný.

Prečo je u nás tak nízky priemerný plat aj napriek relatívne vysokej produktivite práce? Odpoveď je jednoduchá. Podiel platov na HDP je u nás doslova tragický. Priemer EÚ podielu platov na HDP je vo výške 45% u nás je to niečo málo cez 30%. Pritom v krajinách ako Nemecko, Belgicko, Dánsko, Holandsko, atď presahuje podiel platov hranicu 50% a v takom Švajčiarsku je to dokonca 58%.

A prečo máme tak smiešne nízky podiel platov na HDP? Na to odpovedal ekonóm Martin Barto: "Platy sú u nás nízke aj kvôli nízkej odvahe ľudí pýtať si vyššie mzdy."

Jeho celý komentár na tému mizerné slovenské mzdy si pozrite TU.

Prípadne si prečítajte jeden môj starší blog: Zvýšme mzdy!

A ešte tu doplním jeden graf z dielne IFP, ktorý zostavili na základe údajov OECD:

PS: Omylom sa mi podarilo zverejniť tento článok pred jeho dokončením. Kompletný je od 20. mája, 12:35.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?