Svinstvá, klamstvá a zavádzanie (práca a platy - september 2015)

Autor: Ján Košč | 27.9.2015 o 16:43 | (upravené 28.9.2015 o 14:57) Karma článku: 12,20 | Prečítané:  5851x

A znova sa o slovo hlási demagógia a šírenie úplných hlúpostí.Niekto si naozaj myslí, že ak bude lži opakovať do zblbnutia tak im uveríme?

 

Slovensko má málo kvalifikovaných...

...podobné hlúposti o nedostatku kvalifikovaných zamestnancov, či už priamo v automobilkách, alebo celkovo v slovensko hospodárstve sa tu objavujú dosť často.

Sme.sk / Slovensko má málo ľudí pre automobilky, Jaguar to môže ešte zhoršiť

Sme.sk / Počet pracovných miest pribúda, úrady ich však nevedia obsadiť

Pravda je ale niekde celkom inde. Na slovensku vôbec nie je problém s nedostatkom zamestnaniachtivých a zamestnateľných ľudí, aj keď je pravda, že zohnať dnes zamestnanca je ťažšie, ako počas krízy. Problémom zamestnávateľov je fakt, že trh práce tentoraz dáva výhodu do rúk uchádzačom o zamestnanie. Môžu si vyberať a môžu žiadať vyššie mzdy a benefity. Takýto tlak sa ale mnohým nepáči a tak robia čo môžu, aby tento trend zvrátili - vrátane produkovania takýchto hlúposti.

Ako sa dá zvrátiť tlak na rast miezd? Jednoducho, navoziť tu cudzincov, ktorí budú ochotní pracovať za nižšie mzdy, ako žiadajú naši ľudia.

Mimochodom, zamestnávatelia tvrdia, že na Slovensku nie je dostatok kvalifikovaných ľudí. V tejto súvislosti je doslova smiešne, že k nám ťahajú ľudí z Bulharska, Rumunska, Maďarska a Česka. U nás so skoro s dvanásťpercentnou nezamestnanosťou je vraj nedostatok kvalifikovaných zamestnancov, pričom v spomínaných krajinách ich je zjavne dostatok, aj keď tamojšie miery nezamestnanosti sú podstatne nižšie...

Otváranie mzdových nožníc je nebezpečný trend

Odporúčam všetkým prečítať si nasledujúci rozhovor:

Pravda.sk / Ondruš: Otváranie mzdových nožníc je nebezpečný trend

Okrem toho, že sa v ňom ľudia dozvedia množstvo zaujímavých informácií, ktoré potvrdzujú, že s tými platmi to na Slovensku nie je, aj napriek propagande, vôbec dobré, ma zaujalo aj niečo iné.

V prvom rade je zaujímavé, že členovia vládnej strany tieto informácie vyťahujú tak akosi účelovo, teraz pred voľbami a že celospoločenskú debatu na tému nezačali už oveľa skôr - čo je viac ako smutné, hlavne s ohľadom na fakt, že sa strana Smer označuje ako sociálno-demokratická.

Ďalším zaujímavým faktom je skutočnosť, že vládna strana teraz vo veľkom "bojuje" proti zväčšujúcej sa príjmovej nerovnosti, no akosi dlhoročne nerieši ani to, na čo má reálny dosah. Prečo sa neriešia mzdy štátnych zamestnancov? Množstvo štátnych zamestnancov pracuje na, alebo tesne nad úrovňou minimálnej mzdy. A čo platové tabuľky štátnych zamestnancov? V niektorých prípadoch je až prvých sedem platových úrovni pod úrovňou minimálnej mzdy a tak je v podstate jedno, či je zamestnanec zaradený na prvej úrovni, alebo na siedmej - rozdiel medzi tabuľkovou mzdou a minimálnou mzdou sa im musí dorovnať a tak nemôže byť ani reči o nejakej motivácii zamestnancov...

Prečítajte si aj tento starší blog Tomaša Meravého:
Ako môžeme na Slovensku vytvoriť tisíce nových pracovných miest?

K nemu už len pridávam, že najprv je potrebné primerane zvýšiť mzdy v priemysle:
Zvýšme mzdy!

Sestry protestujú, niektoré dostanú menej

Vyššie platy sestier sa zástupcovia stavovských a odborových organizácií sestier pokúšajú vyjednať už dlhé roky. Jedna z dohôd skončila pred ústavným súdom, ktorý ju kompletne stopol a odvtedy sa ľady nepohli.

SKSaPA / Sestry protestujú, niektoré dostanú menej

Aj napriek súčasným ústupkom zo strany štátu, ktorý chcel pôvodne riešiť len sestry v štátnych nemocniciach sa strany sporu dodnes nezhodli. Podľa vyjadrení zástupcov komory sestier a odborových organizácií, sestry pripravujú protesty.

 

Viac ako 30 000 demonštrantov v hlavnom meste a zablokované Fínsko

LINK - pozrite si video

Vo Fínsku v týchto dňoch prebieha kolektívne vyjednávanie medzi vládou a štátnymi zamestnancami, ktoré sa nevyvíja podľa predstáv zamestnancov. Vláda chce zamestnancom zobrať napríklad príplatky za nadčasy a iné benefity na čo zamestnanci reagovali 18. 9. 2015 štrajkom a veľkým protestom v Helsinkách. V tento deň ostali v celom Fínsku zavreté školy, nejazdila železnica ani verejná doprava a ostali zavreté stovky podnikov. Po celom Fínsku v rôznych mestách sa udiali menšie protesty, pričom na námestí pri hlavnej železničnej stanici v Helsinkách sa zhromaždilo aj napriek vytrvalému dažďu cez 30 000 demonštrantov.

Zvolávatelia tohto protestu, odborové zväzy, ktoré zastupujú 2,2 milióna fínskych zamestnancov odmietajú politiku škrtov v zamestnaneckom prostredí, ktorými sa vláda snaží vylepšiť to podnikateľské.

Zaujímavé, že tieto udalosti sa do našic médii akosi už nedostali, predsa len, príbeh šteniatka z prúteného košíka je zjavne z mediálneho hľadiska akosi dôležitejší.

Za spáchanie trestného činu by mali byť postihované aj firmy

Možno ste postrehli, že v USA v súvislosti s kauzou "emisné limity" začalo trestné stíhanie firmy Volkswagen. Trestné stíhanie firiem je doslova bežná záležitosť, či na severe amerického kontinentu, alebo na západe Európy. Prednedávnom sa britský premiér tiež vyjadril, že britské firmy, ktoré nebudú vyplácať štátom určenú minimálnu mzdu, budú v súlade so zákonom zrušené a ich konatelia dostanú dlhoročný zákaz činnosti.

teraz.sk / Za spáchanie trestného činu by mali byť postihované aj firmy

Trestné stíhanie firiem a ich štatutárov je jedným z najúčinnejších nástrojov na vylepšenie podnikateľského prostredia a aj napriek tomu, že sme sa k prijatiu takejto legislatívy medzinárodne zaviazali už pred rokmi, dodnes sa tak neudialo. Naozaj mi hlava neberie, že takúto legislatívu tu nepresadili ani prvé dve Dzurindové vlády, hoci predstavitelia týchto vlád mali vždy plné ústa "vylepšovania" podnikateľského prostredia - ja viem, jednoduchšie bolo to "vylepšovanie" tlačiť cez zhoršovanie prostredia zamestnaneckého, ako by mali poškodzovať svojich sponzorov.  

Podľa v súčasnosti predloženého návrhu sa na Slovensku budú trestať len firmy, ako také. Na jednu stranu je to pokrok, ktorý si zaslúži pochvalu. Prečo sa ale tresty nebudú vzťahovať na konateľov a štatutárov firmy? Prečo je na Slovensku bežné, že ľudia, ktorí do krachu, cez dlhy a nevyplatené mzdy dotiahli množstvo firiem si môžu zakladať ďalšie a ďalšie?

Nechcem byť zlým prorokom a pesimistom, ale podľa všetkého máme na obzore ďalší "polovičatý" a nevykonateľný zákon, ako je napríklad aj ten o preukazovaní pôvodu majetku.

Lidl pokračuje v raste a mimoriadne zvyšuje platy

Vcelku ma zaujal nasledujúci článok, pretože popisovaný prístup zamestnávateľa nie je až taký bežný:

webnoviny.sk / Lidl pokračuje v raste a mimoriadne zvyšuje platy

Neskôr som však natrafil na FB profile Pracujúca chudoba na nasledujúci komentár:

"Ustretovost... Prescasy neplatia, na zamestnancoch oru, byt v robote od 5:30 do 15:30 je naprosto normalne rovnako ako byt v praci 25 dni v mesiaci alebo mat rozpisane smeny stylom "pondelok 6:00-15:00, utorok 9:00-18:00, streda 13:00-do nevidim, lebo sa chysta stvrtkova akcia", stvrtok 13:00-21:00, piatok 9:30 - 18:00, sobota volno, nedela 8:00-18:00, pondelok akoze nahradne volno za prescasy a potom dalsich 6 dni 13:00-21:30" je naprosto normalne. Zamestnanci pridu rano na 5:30 a do siedmej ked sa otvara musia vylozit do regalov kamion tovaru (hlavne ovocie, zelenina, mliecne a masove vyrobky, chlieb). Potom nabehnu na pokladne, a v zriedkavych volnych chvilach odbiehaju dokladat tovar. Na prestavku je narok po piatich-siestich hodinach, ked ides na zachod zhuka ta sef, z pokladne sa neda ani vypnut bez suhlasu hlavneho pokladnika, ked su ludia v rade nemas narok, zober si plienku. O 13:30 sa vymenia smeny a baby nabehnu dokladat tovar do 15:00 - 16:00. Neodchadza sa, kym nie je vsetko hotove. Poobednajsia pride na 13:00, sadnu za kasy a idu ako roboti do zaverecnej. Podmienky rovnake ako rano. Odbiehat dokladat tovar. Po zaverecnej uzavierka kas a potom minimalne do 21:00-22:00 vykladat tovar, umyvat predajnu, chystat akciu na zajtra. 

Trvalo personalne poddimenzovane pobocky. Ked stojite v rade pred kasou a nadavate, tak si spomente, ze na smene je standartne 6-7 ludi. Niekedy 5. A ti musia vylozit do regalov niekolko paliet tovaru, do mrazakov 2-3 kontajnery mrazenych vyrobkov, jeden musi sustavne behat okolo pekarne. Na kasach nestihaju. Domov pridu ustvani a padnu na hubu. Za ten jeden den volna sa ani nevyspia. Narok na volny cely vikend alebo aspon dva dni po sebe raz za mesiac. Snad uz len Tesco je vacsia otrocina. Proti tomu sa predavacky v Bille ci Kauflande maju kralovsky. Mozu si to dovolit, na uradoch prace caka 300 000 dalsich zufalcov. Nastupny plat je +- minimalka + listky ako benefit. 

A k tomu zvysovaniu platov: Standartna strategia Lidla je vyzmychat a vykopnut den pred skoncenim skusobnej doby. Tak maximalne 10-20% ludi na veducich miestach si uzije tu valorizaciu platov, bezna predavacka skonci po troch mesiacoch s vypovedou, alebo po pol roku sama s nalomenym zdravim. Ze ma v pracovnej zmluve valorizaciu po pol roku ci roku, s tym si moze vytriet... 

P.S. Toto je insider info pribuznej z rodiny. A mimochodom, nastupny plat v Lidli je 450€ v cistom + stravne listky ako "benefit", takze neviem kde nabrali tych 740€ v hrubom. Asi ma management po 10 tisic, tak sa to dorovna."

Prečítajte si aj staršie vydania tohto súhrnu:
Svinstvá, klamstvá a zavádzanie (práca a platy - august 2015)
Svinstvá, klamstvá a zavádzanie (práca a platy - júl 2015)
Svinstvá, klamstvá a zavádzanie (práca a platy - jún 2015)
Svinstvá, klamstvá a zavádzanie (práca a platy - máj 2015)
Svinstvá, klamstvá a zavádzanie (práca a platy - apríl 2015)

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?