Je mi Vás ľúto, pán minister...

Autor: Ján Košč | 29.11.2015 o 18:30 | (upravené 1.12.2015 o 13:55) Karma článku: 14,99 | Prečítané:  5546x

V posledných dňoch začali podávať výpovede sestry vo viacerých slovenských nemocniciach a ďalšie vraj majú ešte pribúdať.

Chápem, ministra zdravotníctva, že je z toho nervózny, keďže to nie je práve najkomfortnejšia situácia, problém ale vidím v tom, že namiesto normálnej diskusie ťahá do svojej argumentácie osobné útoky.

Pozrite si záznam diskusie na RTVS

Ako príklad uvádzam reláciu odvysielanú RTVS v ktorej sa minister Čislák stretol s predsedníčkou sesterských odborov Monikou Kaveckou. Keď si túto reláciu pozriete, tak si nemôžete nevšimnúť jeden zaujímavý moment. Aj napriek tomu, že moderátorka položila ministrovi priamu otázku, tak ten ju nielen že nezodpovedal, ale namiesto toho obvinil p. Kaveckú z toho, že politikárči a nepriamo povedal o sestrách, ktoré dali výpovede, že sú to nesvojprávne „nány“, nakoľko podpísali s odbormi zmluvu, ktorá ich zaväzuje zaplatiť zmluvnú „pokutu“, ak predčasne stiahnu svoje výpovede. Z tohto faktu sa pokúša urobiť akúsi kauzu, ktorej opodstatnenie sa nedá označiť inak ako vrtením psom.

Pán minister sa namiesto toho, aby odpovedal na otázku položenú novinárom, pokúša odpútať pozornosť od podstaty veci a ťahá diskusiu tam, kam by ju slušný človek a dokonca ani slušný politik ťahať nemal.

Minister Čislák ignoruje dôležité fakty. Odbory nie sú zhora riadená inštitúcia, kde rozhoduje nejaký „šéf“ alebo „predseda“. O tom, ako budú vyzerať a čo budú obsahovať zmluvy medzi sestrami a odbormi rozhodol príslušný odborový orgán, podľa štatútu tejto organizácie a v súlade s demokratickými pravidlami. Podľa toho, čo povedala Kavecká (nemám dôvod jej neveriť), požiadavka zahrnúť do zmluvy „pokutu“ prišla zdola, od členskej základne odborovej organizácie.  Druhý fakt, ktorý minister ignoruje, je nad slnko jasný - sestry tieto zmluvy nikto podpisovať nenúti. Sestry, ktoré sa zúčastňujú na tejto forme protestu tak robia dobrovoľne a práve preto, že ich politici, ako je aj už viackrát spomínaný minister Čislák, vodia za nos doslova desaťročia.

No a nakoniec sa pozrime na obvinenie z politikárčenia a vraj z toho, že si Kavecká robí predvolebnú kampaň, nakoľko vraj chce za nejakú stranu kandidovať do parlamentu.

Je úplne irelevantné, či Kavecká naozaj bude kandidovať, alebo nebude, pretože je to jej právo, ktoré jej vyplýva z ústavy. Každý občan SR, ak dosiahol vek 18 rokov má právo voliť a byť volený. Ak pán minister Čislák spochybňuje toto právo Kaveckej, tak spochybňuje aj svoju vlastnú legitimitu, nakoľko aj jeho post je len dôsledok tohto práva (vláda má legitimitu od parlamentu vo forme vyslovenia dôvery). Ak naráža na fakt, že Kavecká je predsedníčka sesterských odborov a z nejakých jemu známych dôvodov predsedníčka občianskeho združenia nemôže kandidovať do parlamentu, alebo robiť politiku, tak rovnako spochybňuje legitimitu svojho aktuálneho kolegu z ministerstva spravodlivosti, ktorý na svoj post prišiel z postu predsedu združenia advokátov. Prípadne aká bola potom legitimita bývalého ministra hospodárstva, ktorý na tento post prišiel z postu predsedu občianskeho združenia obhajujúceho záujmy zamestnávateľov?

A hovoriť o tom, že túto akciu Kavecká načasovala teraz do predvolebného obdobia, môže už naozaj len zúfalec. Vari Kavecká nejakým zázrakom ovplyvnila kedy vláda predloží zákon o platových pomeroch sestier do parlamentu? Je vina Kaveckej, že sa tak stalo teraz v predvolebnom období?

Je doslova fascinujúce pozorovať politikov, keď dôjde k takýmto akciám. V roku 2011, keď podávali výpovede lekári, bola vo vláde pravica na čele s Ivetou Radičovou a jedna z reakcií, ktorá prišla od vlády, bolo tvrdenie, že tieto výpovede sú politikárčenie odborov, ktoré protestujú len vtedy keď vládne pravica (čo je vlastne hlúposť, ale nechajme to tak). Vtedajšia opozícia (SMER-SD) si vtedajší protest lekárov doslova užívala a vyťažila z neho čo sa dalo. Dnes, keď je situácia presne rovnaká, okrem toho, že si politici vymenili posty, počúvame o politických motívoch zas od vládnej strany a situáciu si užíva a využíva ju zase opozícia. O čom toto konanie politikov svedčí? Svedčí o tom, že politikov vôbec nezaujíma nejaká budúcnosť zdravotníctva, alebo Slovenska, zaujíma ich len to, koľko moci a koľko postov si dokážu vo voľbách uzurpovať. Ak by to tak nebolo, tak by už dávno skrz celé politické spektrum dohodli zmysluplné smerovanie zdravotníctva...

Je mi Vás ľúto, pán minister. Nie preto, že máte to, čo ste si sám spôsobili, ale preto, že svoj postoj nedokážete ani normálne vyargumentovať. Ľudia, ktorí sa utiekajú k osobným útokom, špinavostiam a lžiam si nič iné, ako ľútosť nezaslúžia.

Prečítajte si aj TENTO ČLÁNOK o realite vo fungovaní slovenského zdravotníctva.
A TÚTO VÝZVU SESTIER.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?