Deflácia a rast miezd – Slovensko je rajom na zemi...

Autor: Ján Košč | 30.12.2015 o 11:54 | (upravené 30.12.2015 o 13:06) Karma článku: 7,86 | Prečítané:  2232x

 Ako ste už za posledné dva roky z úst rôznych analytikov určite počuli, ceny v obchodoch nám neustále klesajú (prípadne stagnujú) a mzdy nám na Slovensku stále rastú. Tieto tvrdenia samozrejme potvrdzuje aj ŠÚ.

Ako ste už za posledné dva roky z úst rôznych analytikov určite počuli, ceny v obchodoch nám neustále klesajú (prípadne stagnujú) a mzdy nám na Slovensku stále rastú. Tieto tvrdenia samozrejme potvrdzuje aj štatistický úrad. Ako je potom možné, že obyvatelia to vôbec nepociťujú a ak sa ich opýtate, tak tvrdia minimálne v súvislosti s cenami v obchodoch pravý opak?

"Na Slovensku sa v poslednom roku ceny vôbec nezvyšujú. Životné náklady mierne klesajú, zatiaľ čo mzdy rastú. Aj keby na budúci rok ceny mierne rástli, tak mzdy rozhodne budú stúpať rýchlejšie. Niet sa tak čoho báť,"
analytik spoločnosti HomeCredit Michal Kozub

Problém je v podstate jednoduchý. Analytici, ktorí vykladajú štatistické údaje, buď nemajú ani šajnu o metodike zberu údajov a ich výpočtu, alebo tento fakt úmyselne zamlčujú. Štatisticky úrad prepočítava infláciu/defláciu na základe veľmi širokého koša tovarov a služieb, pričom mnohé z nich bežný občan nakupuje len zriedka, prípadne vôbec.

Napríklad, keď klesli ceny leteniek o 20%, prejavilo sa to štatisticky dosť výrazne na sumárnom poklese cien dopravy, ale otázkou ostáva, aký veľký podiel občanov Slovenska pravidelne lieta, aby tento pokles cien aj reálne pocítili - a takýchto príkladov je v tom spomínanom širokom koši tovarov a služieb viacero.

Ak sa tento kôš okreše na tie tovary a služby, ktoré občania nakupujú najčastejšie a každomesačne, ako sú potraviny, doprava, vzdelávanie, energie a bývanie, tak zistíme, že z deflácie sa dostávame k inflácií na úrovni cca. 3%. V tejto súvislosti minuloročný rast miezd niekde na úrovni 3% už neznie tak skvelo ako tomu bolo pri deklarovanej deflácií a hlavne keď si uvedomíme, že priemerný rast miezd sa nikdy netýka všetkých, hoci rast cien najčastejšie kupovaných výrobkov a služieb sa naopak všetkých dotýka.

Analytici a štatistici doslova milujú kvantitatívne údaje, ktoré samozrejme majú svoju relevanciu. Len ich je potrebné usadiť do reality. Je veľká škoda, že v tomto ohľade sa na Slovensku nerobia kvalitatívne výskumy, ktoré by priniesli do reality lepšie usadené výsledky. Takýto výskum pred časom previedol PhDr. Jozef Balica pre OZ KOVO, ktorého výskum v Prešovskom a Košickom samosprávnom kraji priniesol zaujímavý údaj, aký príjem potrebuje štvorčlenná rodina na to, aby dokázala skromne žiť. Z tohto prieskumu vyšlo, že ide o 1550 eur (v čistom). Štatistický úrad v tejto súvislosti hovorí o 1280 eurách (v čistom) na štvorčlennú rodinu.

Pritom medián (50% zamestnamcov zarobí menej) za 1. kvartál 2015 bol na úrovni 762 eur (v hrubom) a modus (najčastejšia mzda) 650-700 eur (v hrubom). Z týchto čísel jasne vyplýva nasledujúce:
- viac než 300 000 zamestnancov na Slovensku spadá do kategórie chudobných pracujúcich,
- každý piaty zamestnanec na Slovensku má nízku mzdu (Eurostat),
- viac než tretina domácnosti má veľmi veľké ťažkosti s platením úhrad nákladov na bývanie,
- iba 7 % domácnosti dokáže platiť celkove náklady na bývanie bez akejkoľvek záťaže,
- viac než 50% domácnosti postihujú splátky pohľadávok, pôžičiek, hypoték ako veľká finančná záťaž,
- iba 6,9% domácnosti dokáže splácať pôžičky, leasingy, hypotéky bez akejkoľvek záťaže,
- viac než 36% domácnosti je neschopných čeliť neočakávaným finančným výdavkom. / úmrtie, živelná pohroma, porucha práčky, atď/,
- schopnosť platiť zvyčajne výdavky pomerne ľahko až ľahko dokáže iba 20% domácnosti v SR /EU SILC 2013 /.

Tieto fakty zabolia hlavne s ohľadom na ďalšie štatistické údaje.

Produktivita práce na zamestnanca v SR (Eurostat):
81 % z priemeru EÚ.

Priemerná mzda zamestnanca v SR (Eurostat):
37 % z priemeru EÚ.

Podiel miezd na HDP (Eurostat) :
priemer EÚ: 49 %
SR: 37,5 %

Podiel zisku z kapitálu na HDP:
priemer EÚ: 39 %
SR: 54 %

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?