Kanikovčina: sociálna segregácia a už len krôčik k fašizmu?

Autor: Ján Košč | 8.2.2016 o 12:06 | (upravené 8.2.2016 o 18:32) Karma článku: 5,32 | Prečítané:  1347x

Teraz pred voľbami je možné počuť rôzne populistické návrhy, ktoré hraničia so zdravým rozumom, ale že sa od poslanca národnej rady a člena neextremistickej strany dočkáme doslova fašizoidného návrhu, to som samozrejme nečakal...

Asi ste tiež zaregistrovali návrh pána Kanika:

"ľuďom, ktorí majú ukončené len základné vzdelanie alebo nedokončili ani základnú školu, treba zrušiť kategóriu minimálnej mzdy".

Tento návrh má niekoľko rozmerov šialenstva

1. takéto opatrenie by bolo v rozpore so zdravým rozumom, morálkou a etikou,
2. s pravdepodobnosťou rovnajúcou sa istote by to bolo v rozpore s listinou ľudských práv, našou Ústavou i zákonmi, ale i medzinárodnými zmluvami, ktorými sme zaviazaní,
3. tento návrh, ktorý sa tvári, že má riešiť nevzdelaných, by reálne "riešil" nízke odmeňovanie ľudí s výučnými listami a maturitami.

Základnou filozofiou minimálnej mzdy je určenie hranice, pod ktorú nesmú byť odmeňovaní za svoju prácu ľudia bez kvalifikácie a praxe, tak, aby neupadali do chudoby aj napriek tomu, že pracujú na plný úväzok.

Tým, že by sme z tohto vyňali ľudí, ktorí majú len základné vzdelanie, by sme reálne nedocielili to, čo sľubuje Kaník - zamestnanie nízkovzdelaných vrstiev obyvateľstva. Dosiahli by sme niečo iné. Zamestnanci s výučným listom a s maturitou by sa dostali pod veľký tlak na znižovanie miezd, ktoré sú na Slovensku už aj tak mizerné.

Len tak mimochodom. Na Slovensku je len cca. 5 % obyvateľov len so základným vzdelaním. V Nemecku je takých obyvateľov až 15 %. A teraz sa pozrite na to, aká je v Nemecku minimálka, aká je tam priemerná mzda a hlavne, aký je tam podiel miezd na vyprodukovanom HDP. A len tak mimochodom, je tam aj podstatne nižšia nezamestnanosť.

Niečo o minimálnej mzde a aj o jej zavedení v Nemecku

Alebo si porovnajme Slovensko so Slovinskom

Na Slovensku máme cca. polovičnú minimálnu mzdu, cca. polovičnú priemernú mzdu. Na slovensku máme vyššiu produktivitu práce a o niečo málo menšiu HDP na hlavu. A hlavne podstatne nižší podiel platov na HDP.

Ak aj tieto údaje prepočítame cez paritu kúpnej sily, tak síce dostaneme menšie rozdiely, ale i napriek tomu stále významné a v neprospech zamestnaných ľudí na Slovensku.

A prečo máme aj napriek vyššej produktivite práce nižšiu HDP na hlavu ako Slovinci? Je to preto, že na Slovensku sú neprimerane nízke mzdy. Nízke mzdy nedokážu produkovať ďalšie pracovné miesta v službách a terciálnej sfére ekonomiky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?