Koniec nízkym mzdám!

Autor: Ján Košč | 10.10.2016 o 15:35 | Karma článku: 10,20 | Prečítané:  7891x

Nadišiel čas, aby z ekonomického rastu profitovali všetci občania, a nie len úzka skupina vyvolených.

Občianske združenie Pracujúca chudoba odštartovalo včera svoju kampaň, ktorou sa snaží poukázať na nespravodlivé odmeňovanie tých, ktorí sa veľkou mierou podieľajú na hospodárskom raste Slovenska. Pri tejto príležitosti OZ Pracujúca chudoba vydalo publikáciu a vytvorilo webovú stránku, v ktorých autori zhromaždili množstvo citátov osobností, ako aj faktograficých údajov venujúcich sa realite neprimerane nízkych miezd na Slovensku.

Príhovory autorov kampane

Ján Košč:

Ukážte mi miesto s vysokými mzdami a ja vám ukážem rastúcu a prosperujúcu ekonomiku.

Sťahujte:

Na Slovensku sa dodnes nezačala slušná a odborná diskusia na tému neprimerane nízkych miezd a chudoby pracujúcich. A pritom je to tak vážna téma, že pravdepodobne bude témou budúcich parlamentných volieb.

Chudoba pracujúcich nepredstavuje iba ťažkú životnú situáciu pre samotného človeka, je to i ekonomický problém: negatívne vplýva na kúpyschopnosť obyvateľstva, nízku domácu spotrebu, čo znižuje odbyt pre našich malých a stredných podnikateľov.

Diskusia na túto tému nemá v našich končinách úroveň: skúste poukázať na nízke mzdy a dočkáte sa osobných útokov alebo nálepiek typu socan, bolševik, súdruh či hlupák. Pritom nízke mzdy predstavujú vážnu chybu v akejkoľvek verzii kapitalistickoekonomického systému. Ekonomická empíria nám ukazuje, že čím je v spoločnosti nižšia príjmová nerovnosť, tým väčší je blahobyt jej členov. Môžeme sa o tom presvedčiť pohľadom na západné ekonomiky a ich porovnaním.

A práve preto sme sa rozhodli vydať tento bulletin. Chceme ukázať, že nielen odborári a ľavičiari vnímajú, že nám tu pod povrchom vrie vážny morálny a ekonomický problém. Chceme ukázať, že o tejto téme hovorí množstvo ľudí rôznych odborností a záujmov, ľudí z rôznych profesií a s rôznym politickým presvedčením. Skončil sa čas neužitočných rečí. Naopak, musíme začať odborne, triezvo a živo diskutovať.

Dávať mediálny priestor analytikom, politikom a ekonómom výlučne s neoliberálnym pohľadom na vec vedie našu spoločnosť iba k zachovaniu existujúceho stavu: k trvale podvyživeným mzdám.

Úlohou tejto publikácie nie je povedať ako ďalej, jej úlohou je odštartovať skutočnú, vážnu a konštruktívnu spoločenskú diskusiu na tému mizerných miezd na Slovensku, ktoré nedokážu zabezpečiť ani primeranú životnú úroveň pre našich občanov, ani dostatočný rozvojový impulz pre našu domácu ekonomiku.

Milan Kuruc:

Podporte:

Na podporu tejto kampani hlasujte na vybrali.sme.sk

Je pre mňa nepochopiteľné, že ako ľudstvo dokážeme lietať do vesmíru, vyvinúť tie najsofistikovanejšie materiály, analyzovať ľudský genóm, ale nevieme jedno – odstrániť zo života pracujúcich chudobu a prestať využívať a zneužívať jeden druhého.

Rastie nám HDP, rastie nám blahobyt. Väčšina zamestnancov by s takýmto tvrdením asi nesúhlasila. Napriek tomu, že tento rast je výsledkom aj ich práce, je to pre nich len abstraktné číslo. Neprofitujú z neho. Čím to je?

Ak z nášho HDP dostanú slovenskí zamestnanci len 38 % a takmer celý zvyšok si zoberú firmy vo forme ziskov, ak je naša produktivita práce na úrovni 80 % priemeru EÚ, ale mzdy máme tretinové, potom treba v tomto momente ukončiť debaty o tom, či sú naše mzdy primerané a začať diskutovať o tom, ako ich konečne zvýšiť, a prečo sa tak už dávno nestalo.

Ak človek pracuje 40 hodín týždenne a napriek tomu má problém uživiť seba a svoju rodinu, asi sme niečo tragicky nedomysleli. Diskusia na tému neprimerane nízkych miezd u nás neexistuje. Naopak, existuje tu zákopová vojna so zmesou argumentov, zastrašovania a ideológie.

Zatiaľ čo západný svet chápe, že príjmová nerovnosť a miznúca stredná trieda sú bezprostredným ohrozením fungujúceho ekonomického systému, u nás už 26 rokov zamestnancov presviedčame, že nízke mzdy sú pre nich vlastne dobré.

Spravodlivá mzda – to nie je iba otázka férovosti a morálky. Je to ekonomická nevyhnutnosť. Môžeme sa donekonečna snažiť o to najlepšie podnikateľské prostredie znižovaním byrokracie a zjednodušovaním pravidiel. Ale nakoniec aj tak dôjdeme k tomu, že najlepšie podnikateľské prostredie je také, kde majú zamestnanci dosť peňazí. Pretože platí jedno: zamestnanci zarábajú viac, míňajú viac. Tým zvyšujú dopyt a pomáhajú podnikateľom rásť.

Stiahnite si celú publikáciu a navštívte stránku kampane, alebo FB profil združenia.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?